IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Златна оран в Нова Върбовка: Изскочиха накити и медальон на римски император

Археолози датират съкровището от времето на Каракала

Снимка БНР

Снимка БНР

Златни накити и медальон на римския император Каракала откриха при оран в търновското село Нова Върбовка.

"Като всяко хубаво и ценно нещо и тези археологически открития в нивите на стражишкото село Нова Върбовка са станали случайно", разказа за БНР директорът на регионалния историческия музей във Велико Търново Иван Църов.

„Открито е наистина при селскостопанска обработка на терена. Плугът на трактора закача гробницата. Трактористът вижда костите и първоначално се мисли, че е криминално погребение и информира полицията. Виждат обаче, че е твърде старо, вземат археолога Недко Еленски, отиват и вече става ясно, че това са римски гробове“, казва Църов.

И така в условията на кални реки, през черните пътища археолозите започват да копаят в нивата, правят навеси и така спасяват римската гробница да не бъде унищожена от снега. Работата продължава през целия декември. Открити са две зидани гробници, датирани през първата половина на трети век след Христа.

„За щастие се оказа, че не са отваряни нито през Античността, нито по-късно. Тези са се запазили по една или друга причина. Това е тъжна семейна история, тъй като в по-ранния гроб е погребано дете на 2-3-годишна възраст. В гроба, който го пресича частично, са погребани мъж на 50-60 години и жена на 45-49 години, не са правени все още ДНК анализи, а само антропологичен анализ и може да се каже, че  става дума за семеен некропол“, каза археологът Калин Чакъров.

Археолозите откриват при спасителните разкопки в некропола от преди 18 века детски златни обеци, детска огърлица от стъклени сини и жълти маниста, още златни накити, сребърни и бронзови монети от епохата, стъклени съдове за сълзите на платените оплаквачки, така наречените лакримарии, изцяло запазена голяма керамична амфора. Гробните съоръжения и находките говорят за знатния произход на семейството, още повече че е открит и голям медальон на император Каракала, допълни още Калин Чакъров.

На обратната страна страна има изобразена прекрасна сцена от посещението на императора през 214 година в град Пергам, където той търси изцеление от прочутия бог Асклепий, богът на медицината. Медальонът е доста рядък и интересен и вече е част от фонда на Регионален исторически музей Велико Търново.

Медальонът е бронзов, а надписите са на старогръцки. Това не е монета за ежедневно обръщение, въпреки че има платежна стойност, а е нещо като днешните юбилейни монети, поясни директорът на музея Иван Църов.
За съжаление, великотърновските археолози не планират да продължат разкопките в нивата на Нова Върбовка, където може да е чифликът на погребаното семейство или да има и други некрополи.

Разкритите находки ще останат в музея във Велико Търново. Няма как да бъдат предадени на Община Стражица, както искат, коментира Иван Църов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата