IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Изгарянето прави отпадъците още по-голям замърсител

Учените нарекоха последните 6 години преход „от криза към бедствие”

Изгарянето прави отпадъците още по-голям замърсител

Научни специалисти и представители на неправителствени организации представиха хронологично ситуацията със софийския боклук през последните 6 години. Това стана по време на дискусия по темата.

Учените нарекоха периода преход „от криза към бедствие” и обвиниха ангажираните през това време отговорни лица в корупционни схеми.

Оказва се, че отпадъците се превръщат във все по сериозен разход за общината, като изчисленията за транспорта на балите до Силистра предвиждат 43,2 млн. лв. годишно само за това перо.

Сегашното предложение на Столичната община се състои в изграждането на интегрирана система за преработка на отпадъци, която включва няколко различни процеса, като разделно събиране, депониране и брикетиране, като последното е и ябълката на раздора между общината и противниците на проекта.

Брикетите, които ще се произвеждат от боклук, впоследствие ще бъдат изгаряни, като на този етап се говори за изгарянето им в циментови заводи, но съществува и рискът те да бъдат изгаряни в "Кремиковци".

Противниците на изгарянето на отпадъци дадоха много на брой доказателства от различни места в Европа и уточниха, че замърсяването е осъзнато и вече никой не строи подобни инсталации за изгаряне.

От изгарянето бива засегнато здравето на населението в радиус от 100-200 км, а когато то се извършва в котловина, радиусът е по-малък, но концентрацията на изходящите над 200 отровни вещества - много по-висока.

Изгарянето на отпадъци също така извежда в атмосферата парникови газове, които причиняват глобално затопляне.

Проф. д-р Петър Пенчев, президент на международна фондация „Институт за устойчиво развитие”, заяви: „Времето за дебат по отношение на глобалното затопляне отдавна свърши. Сега всички са длъжни да обръщат съществено внимание на този факт”.

На форума бе представен и алтернативен вариант за решение на проблема със софийската смет, който се състои в технологична система на принципа на механично и биологично третиране.

Чрез сепариране, компостиране, аеробно и анаеробно третиране отпадъците биват превърнати в суровини, без това да води до замърсяване и оскъпяване.

Д-р Клаус Кох от Хамбург дори даде нагледен пример с няколко от общо 61 нови инсталации в своята страна, при които този модел работи.

Инициативният комитет, организирал кръглата маса, представи своя заключителен документ, който ще представи по време на обществените обсъждания на доклада за ОВОС на 3 и 4 ноември в Столичната община и район Кремиковци.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата