Удвояването на разходите за финансиране на съдебната система в България през последните седем години не е довело до съответно увеличаване на ефективността на работата й, се изтъква в доклад на Световната банка.
Допълнителните средства, които бяха предоставени през последните години, се насочват главно за поддържане и увеличаване на заплащането на служителите в съдебната система и много по-малко за инвестиции в нея.
Това посочва Световната банка в доклада си за ефективността на съдебната система в България, цитиран от атинското бизнес издание в. "Нафтемборики".
През 2008 г. към съдебната система на България бяха насочени повече средства (като процент от БВП) в сравнение с Румъния, Словакия и Чехия.
Освен това съотношението между броя на съдебните служители и населението на страната е най-високо в България в сравнение с другите пет нови членки на Европейската банка.
Въпреки това средният брой на присъдите на един съдия е намалял от 292 на 272 през периода 2004-2006 г., посочва в доклада си Световната банка.
Всичко това се отчита в условия на намаляване на средния брой дела, които се падат на един съдия - от 372 през 2004 г. на 343 дела през 2006 г.
Значителна пречка за работата на съдебната система остава високата степен на неравномерно натоварване на отделните съдебни власти, отбелязва Световната банка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.