Необходим е отделен закон, който да регламентира дейността на частните детективи, заяви Живко Чакракчиев, председател на Националната браншова камара "Охранители и детективи".
Той посочи, че законодателят все още не е отговорил на тази обществена нужда и допълни, че експерти работят по изготвянето на такъв проект на закон.
Представители на фирми и организации, занимаващи се с частна охранителна дейност, отправиха днес чрез медиите апел към държавните охранителни и правозащитни органи да санкционират, съгласно изискванията на българските закони, използването на деца и бременни жени при извършването на престъпления. Те констатираха повишаване на криминалните прояви в страната и промяна в криминогенната обстановка.
Частните охранители са безполезни ако не получат нужното съдействие от структурите на държавата, каза Чакракчиев. Той оцени като ефективна работата с полицията, но по думите му проблемите идват след като престъпните лица бъдат задържани и след изтичане на допустимия срок за задържане бъдат освободени.
Наред с процеса на сертификация по европейските стандарти на фирмите, занимаващи се с охранителна дейност, от началото на годината тече и процес на окрупняване, каза Боян Боянов от Националната асоциация на лицата и сдруженията, извършващи частна охранителна дейност.
По данни на НОИ, цитирани от Боянов, около 130 хиляди души са заети в този сектор. Над две хиляди са фирмите, предоставящи тази услуга, допълни Чакракчиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.