Между 280 000 и 295 000 българи от 15 до 34 г. поне веднъж в живота си са опитвали наркотици. Това каза директорът на Националния фокусен център за наркотици и наркомании Момчил Василев.
Между 95 и 98 процента са случите, в които хероинозависимите търсят лечение. На базата на тази информация се прави изводът, че употребата на този наркотик у нас запазва равнището си от последните две години.
41% от зависимите употребяват само хероин, докато останалите комбинират различни наркотични вещества.
Българският доклад констатира, че за периода 2000–2003 г. употребата на опиати намалява, но през 2007 г. наркозависимите отново се увеличават.
През 2007 г. са регистрирани най-много смъртни случаи в резултат на употребата на хероин – 52.
Общата тенденция за България е запазване на процента употребяващи канабис и увеличаване на потребителите на кокаин, амфетамини и екстази. Употребата при хероина остава непроменена.
През 2006 и 2007 г. в стационарите за лечение на наркомани са постъпвали по 2000 зависими. В София дялът на опитвалите наркотик е по-висок от този в областните градове и останалите селища.
Марихуаната е най-масово разпространеното използвано вещество, като около 4500-5000 са българите, които интензивно я употребяват.
Втори по употреба са синтетичните стимуланти. Групите на употребилите поне веднъж в живота си хероин или други опиати – кокаин, халюциногени и летливи вещества /лепила, бронз и др./, са еднакви по размер – около 1 процент от населението в България между 18 и 60 години.
Обобщените данни сочат, че мъжете, които са употребили някакъв вид наркотик през живота си, са близо три пъти повече от жените.
Съотношението при приспивателните и транквилантите е обратно – сред жените, особено по-възрастните, дялът е значително по-висок от броя на мъжете.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.