Работата на журналиста кореспондент е свързана с много пътуване и разказването на различни истории. Хуан Крус е един от основателите на испанския вестник El País и в момента гостува в България.
В студиото на “България сутрин” журналистът каза, че е тук по покана на Институт “Сервантес”. “Аз съм присъствал на неговото създаване. Причината за моето посещение е да говорим за Хавиер Мариас, който за съжаление почина доста рано. А когато вече беше спечелил голяма слава, той беше като един наследник на Шекспир за Испания", заяви журналистът.
По думите му журналистите живеят с фактите, не с мненията - те разказват истината, която знаят. "При отразяване на конфликт е изключително важно да се наблюдава и да се задават въпроси", обърна внимание Крус.
"Журналистиката е мястото, в което се кове с думи това, което се случва на бойното поле. Един журналист е свидетел на това, което се случва. Това е една професия, в която хората са много ангажирани. Ние не живеем с мнението и от мнението, а от фактите. Ние трябва да разказваме истината, която знаем. При тези конфликти е много важно журналистът или кореспондентът да наблюдава и да пита", коментира Крус за Bulgaria ON AIR.
Хуан Крус каза, че наблюдавайки конфликтите в Африка, е придобил много ценен опит. Бил е кореспондент в Лондон. Научил е много от BBC, където е имало много качествени журналисти. “За мен тогава най-важното като испанец беше да присъствам на английската демокрация. В Испания тогава излизахме от една много жестока диктатура и страната се раждаше и разбираше какво е да си в истинска демокрация, а Англия беше огледало, в което искахме да се оглеждаме", коментира гостът.
За Хуан Крус един журналист не бива да си измисля или да показва емоциите си като използва прилагателни, а да се ползва с фактите. "Няма сравнение между журналистиката и фикцията. Ти можеш да измислиш каквото искаш, но като журналист не можеш да си измислиш нищо. Ние имаме емоции, но те не трябва да бъдат обяснявани с прилагателни. Когато говориш за някого, който не ти харесва, трябва да стане ясно на публиката, че не преписваш качества на този човек и не използваш прилагателни. Много важна работа е да си ти, но да казваш само това, което се случва, а не това, което усещаш", обясни той.