Фондация “За споделено родителство” се фокусира върху децата след раздялата в семейна среда. Фондацията излиза на протест, тъй като държавата не обръща внимание на задълбочаващия се проблем.
"Няма стабилно правителство, но трябва държавността и институциите да обърнат внимание на проблема. Преди четири месеца никой не знаеше за това. Никой не знаеше, че има деца, които не виждат родителите си и съответно родители, които не виждат децата си. Четири месеца по-късно правим национален протест в пет града - София, Варна, Бургас, Добрич и Пловдив", заяви основателят на фондацията Слави Несторов в студиото на "България сутрин".
Според Несторов обществото започва да вижда проблема, но държавата не прави нищо. "Имахме покана, бяхме на кръгла маса, обсъждахме. Институциите бяха много благоразположени за протеста, за нуждата за промяна, заради смяната на динамиката на семейството. Внесохме предложение за реформа за закона за споделено родителство, за подобряване на работата на институциите, а отговорът, който получихме е, че ситуацията в правителството е много динамична и не могат да вземат мерки към този момент", каза Несторов за Bulgaria ON AIR.
Слави Несторов даде за пример Румъния, където вече е приет закон срещу родителското отчуждение. При нас основният проблем се корени в лиспата на контрол. Несторов допълни, че най-големите губещи са децата. “Родителското отчуждение е когато детето се използва като инструмент в родителските войни и егото между двамата родители, когато единият родител умишлено настройва детето спрямо другия и то не иска да прекарва време с него", разясни гостът.
В момента данните в България са, че 65% от двойките се разделят в първите пет години. 80% от тях влизат в тежки родителски войни и в момента над 100 000 деца са жертва на родителско отчуждение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.