Политиците възприемат изборния процес като технология за създаване на изборен резултат, а не за спечелване на умовете и сърцата на хората. Това заяви пред БНР Калин Славов, "Прозрачност без граници".
"Те се оказват имунизирани и от наказателно преследване, и от чисто административни последици. Обществото разбира, че политиците успяха да създат една собствена класа и собствен свят, в който са си самодостатъчни. Прекъсната е връзката на продуциране на политическата власт от действията на суверена. Това им дава възможност да не се съобразяват с обществените настроения и демотивира гражданите", коментира той.
Според него в последното десетилетие скандалните разкрития са почти ежеседмични.
„Избирателят вече не се влияе от това какво бива разкрито за един или друг политик. Много бързо се забравя. Последиците са никакви. Дори чисто криминални деяния остават в пространството. Всеки може да бъде клиент на прокуратурата. Въпросът е докъде се стига в един наказателен процес. Има политици, които са били в досег с наказателното разследване, но няма особени последици от това", посочи Славов и добави, че българските граждани няколко пъти се опитаха да направят наказателен вот.
"Политически формации, дошли от нищото, се появяваха на политическата сцена като добре представени в парламента заради наказателния вот. Веднъж дошли на цената обаче, те бързо се адаптират към нравите и не желаят да променят пиесата. Лек за тази ситуация е масовото гласуване. Тогава клиентелистките групички имат по-малка тежест. Това може да обърка сметките на политиците", отбеляза той.
Част от проблема е конструирането на изборната администрация, смята Славов.
"Изборната администрация е политическа проекция. В немалко държави не е така. Определени групи от професионални съсловия са ангажирани да ръководят комисии. Така по-трудно се влияе върху тях. Не може да очакваме от политически формирани органи да имат различно поведение", мотивира се той.
Машинното и традиционното гласуване са проекция на разбирането на две политически групи, посочи още Славов.
"Те свеждат изборите до овладяване на изборната процедура. И двете са обвиняват взаимно в манипулация. Машините бяха превърнати в обикновени принтери. Какво могат да променят едни принтери?!", роторично попита той.
Стигнахме до времената на самовъзпроизвеждаща се политическа номенклатура – едни и същи лица са вечни участници в политическия живот, подчерта Славов.
Изборният резултат отново ще бъде изкривен от политически пазарлък, смята той.
"Държавата ще бъде управлявана от мнозинства, различни от тези, които избирателят е предвидил. Ще бъде въпрос на политически договорки", предупреди Славов.
Едва ли кабинетите, които наричаме служебни, биха били много по-разлачни, каза още експертът.
Възможността за влияние върху участниците в изборите за всеки регион е по различна линия, обясни той.
Калин Славов посъветва гражданите "да бъдат малко по-големи реалисти и да видят, че огромна част от процесите, които ги касаят пряко, зависят от политиците, избрани в НС и в ЕП".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.