За последната седмица в страната ни здравните власти отчетоха двоен скок на заболелите от коклюш. Д-р Аспарух Илиев, ръковидител на лаборатория в Берн каза пред “България сутрин”, че все още не може да се разбере на какво се дължи това увеличение.
“Коклюш има цикличност. След Ковид-19 има намалена ваксинация, другите карантини може би играят роля. Трябва да приемем, че инфекционните болести имат пик, в цяла Европа има увеличение на случаите на коклюш, със сигурност една от причините е, че няма достатъчно ваксинационно покритие", заяви ръководителят на лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев в ефира на предаването.
Той подчерта, че в България увеличението е по-високо от други европейски държави и допълни, че има айсберг на заболяваемостта. “Ние виждаме само повърхността, не се тества колкото ни се иска, под повърхността имаме доста повече случаи от доказаното. Тестването ще даде по-добра картина", категоричен е д-р Илиев.
Пред Bulgaria ON AIR инфекцонистът заяви, че безплатната ваксинация за бременните и бебетата е добра стъпка от страна на здравните власти у нас. Лекарят допълни, че новородените са най-уязвими, особено през първите 3-4 месеца. “Те се разболяват, вдигат температура, но не кашлят. При тях може да настъпи задушаване без симптоми на кашлица, не бива да се подценява заболяването и при възрастните", посъветва събеседникът.
Д-р Илив посочи, че не случайно в Китай наричат коклюш "100-дневната кашлица". А толкова дълго кашляне може влияе както на физическото, така и на психическото състояние на човек. Като препоръка той посочи по-мащабна ваксинация при бременните и новородените, както и възможности за допълнителна реваксинация при възрастните, тъй като защитата отслабва с годините.
"Ваксинацията и в по-ранна възраст е медицински безопасна за детето, но не може да измести ваксинацията на бременни. Поемането на цената на ваксината е правилният ход, добре е да стане във всички възрастови групи, препоръките да се носят маски би била повече от достатъчна", добави д-р Илиев.
Според д-р Илиев с наближавеане на летните месеци случаите на коклюш ще намалеят, особено през ваканцията на учениците, тъй като училища са активна среда за разпространение на заразата.