Прием на документи започва от днес за подпомагане застраховането на реколтата при лозарите. Бюджетът е над 800 хиляди лева, съобщи зам.-министърът на замеделието Деян Ставрев.
Според експерти обаче, секторът се намира в лошо състояние. "Тази програма за застраховане на реколта има определен лимит. В момента се застраховат до 400 лв. насажденията", посочи пред БНР Атанас Василев - председател на УС на Националното сдружение на българските лозари.
"Когато имаш реални разходи средно 1000 лв. на декар, държавата те подпомага до 400 лв. Останалите 600 лв. са си за твоя сметка. Тук има много неприятно правило в самата програма - ако се случи щета или застрахователно събитие, то трябва да е над 30%, за да ти дължи обезщетение самият застраховател. Под 30% не се изплаща - това го няма никъде. Мярката е хубава и много хора биха се възползвали от нея, ако тя беше реална”, допълни още той.
Според него това е една от основните причини заради която хората отказват да се застраховат. За съжаление в сектора от години не са се правили промени. "Все още секторът си е на колене. Голяма част от колегите вече не говорят за субсидии, не искат подпомагане. Говорят единствено и само как да съумеят да запазят това, което има пазар, а това, което няма - да ликвидират".
Василев допълва, че през 90-те години сме били четвърти в световен мащаб по отглеждане на лозя. От тогава насам отрасълът се е свил над десет пъти. Според него проблемът е в политиката на държавата спрямо този сектор. Когато отидем на един пазар, ни класират в ниския ценови сегмент, обясни той и добави, че е необходима ясна концепция за развитието на бранша поне за 10 години напред.
Атанас Василев напомни за предложението им за гроздови борси за продажба на реколтата във всяка област в страната. Според него това много би помогнало за изсветляване на сектора и премахване на посредниците. По думите му обаче това трябва да бъде формулирано ясно и точно в закона.