Между 31 май и 2 юни столицата ни ще дъде домакин на второто издание на фестивала “ShapeShift”.
"В тази поредна година задаваме един много важен въпрос, който е "Прекалено ли е да мечтаем за утопия?". Този въпрос е провокиран от последните събития, които се случват около нас през последните две години. Бихме искали да изследваме защо при цялата технологична ситуация, която се случва в последните 20 години, бързия темп на развитието на науката и това как нашият свят еволюира, какво се случва с нас хората и защо се стига до събития, които напомнят едни други от преди 80 години", каза основният куратор и създател на фестивала "ShapeShift" Мария Тодорова в студиото на "България сутрин".
В рамкте на фестивала ще има и панела дискусия, на която ще бъде обсъдено “Накъде вървим ние като хора?”. Пред Bulgaria ON AIR Тодорова сподели, че относно хода на технологиите, обществото е разединено. “Не само в България, а в целия свят има една такава линия, в която се сблъскват много крайни мнения, което мен ме притеснява. Както миналогодишният космолог каза, че цялата иновация, която се случва и цялата рационалност на науката, всъщност ние непрестанно се сблъскваме с ирационални мнения, което е странно, на фона на бързото развитие на науката, изкуството и технологиите в днешно време", коментира Тодорова.
Според нея всеки човек ще трябва да се научи да се адаптира към новостите в технологиите, изкуствения интелект и напредващата наука.
"Всеки един от нас трябва да учи повече, да бъде повече информиран, трябва да бъде любопитен и готов да се трансформира. Светът, какъвто го познаваме, много бързо ще се промени. Работата, която имаме, начинът, по който работим и общуваме се променя по-бързо, отколкото очакваме. Все още нещата са леко незабележими, но действително всичко е на бързи обороти. За да имаме място като хора утре, трябва да предложим нещо повече от това, което машините могат да предложат, а те учат доста по-бързо от нас", подчерта събеседникът.