Може ли изкуственият интелект да остави без работа лекарите?" Това е темата на тазгодишния конкурс на Центърът за защита правата в здравеопазването. На него се отличават добрите студенти по медицина представили се успешно по тази тема.
"Изкуственият интелект ще промени начина на живот не само в медицината. Ще поставя диагнози, ще изчислява каква е вероятността да бъде такава или такава диагнозата, и ще го прави за секунди", коментира бившият здравен министър д-р Стойчо Кацаров в студиото на "България сутрин".
Той подчерта, че изкуственият интелект е още в "кърмаческа възраст" и не трябва да се страхуваме от него, защото може да ни бъде само от полза, ако го използваме разумно.
"Той може да прави анализ на огромни бази данни, което е полезно при направата на нови лекарства. Навлизането му в сфери като медицината ще породи маса нови въпроси, свързани с етиката и юридическата отговорност, ако има грешка - кой е отговорен за обезщетение, санкция. Не можем да изключим, че и той може да сгреши. Това са въпроси, които трябва да бъдат правно регламентирани", добави бившият здравен министър.
Д-р Кацаров посочи, че в България все по-масово навлиза роботизираната хирургия, въпреки че в момента участва лекар. Очакванията му са след време да отпадне необходимостта от присъствието на лекар по време на манипулациите.
Студентът по медицина Нели Стойкова сподели в ефира на Bulgaria ON AIR, че за участието си в конкурса "Може ли изкуственият интелект да остави без работа лекарите?" е акцентирала върху големия напредък на технологиите, но и това, че не могат да заменят ролята на лекаря, който вдъхва увереност на пациентите.
"Изкуственият интелект е полезен в стандартни медицински процедури, които могат да се улеснят. Използвам ИИ на ежедневна база в момента, наблюдавам какво се случва, ще бъде по-усъвършенстван, надявам се да бъде в полза на всички лекари", каза студентът по медицина.
На Нели ѝ остават още 3 г. следване, а плановете ѝ са да остане да практикува в България.
Д-р Кацаров коментира заплатите на медиците у нас. Според него не НС, МЗ и НЗОК трябва да определят възнагражденията, а пазарът на труда.
"Размахват се предизборни лозунги за заплатите. Свободната стопанска инициатива е издигната в конституционен принцип, заплатите се определят от пазара на труда и всеки получава каквото е заслужил. В България има немалко лекари, които получават няколкостотин хиляди лева годишен доход. Ако останем без лекари, пазарът ще дава по-високи заплати, за да ги върне", заяви д-р Кацаров.
Той е изискал документи от МЗ във връзка с изграждането на Национална детска болница.
"Това е част от предизборната кампания, поисках официална информация. Разчистваме терен без документи - проект, бизнес план, оценка на потребностите, каквито изисква законът. Как предприемаш нещо да изграждаш без бизнес план? Има само лозунги, приказки и обещания. Щеше да има детска болница, ако не беше отменена заповедта ми за сливане на Педиатрията", убеден е бившият здравен министъ
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.