“Съвременното строителство става в много по-добри условия. Освен това в наши дни действат много по-консервативни земетръсни норми, което увеличава сигурността на сградите”, обяви на пресконференция днес директорът на Централната лаборатория по сеизмична механика и сеизмично инженерство към БАН инж. Светослав Симеонов.
Според него най-застрашени от земетресение са старите сгради в селските райони, които са строени без сериозно проектиране и от самоуки майстори.
"Последното от поредицата затихващи земетресения е било регистрирано в 12,06 минути. То е било с магнитуд 0,5 по скалата на Рихтер и не е усетено от гражданитге", съобщи Емил Ботев от Геофизичния институт към БАН.
Според него утихващите трусове са абсолютна нормална и успокояваща реакция, която ще продължи минимум седмица.
Директорът на Геофизичния институт при БАН д-р Николай Милошев определи като несериозни изказванията, че трусовете може да са вследствие от взривовете в Челопечене.
Припомняме ви, че в интервю за БНР столичният кмет Бойко Борисов заяви следното:
Не може това да не повлияе на сеизмичните процеси. Поне така си го обяснявам аз. Не искам да споря със специалистите, но просто го казвам като свое лично мнение, допълни той.
“Ако така ставаха земетресения, какво би станало по време на Втората световна война?”, попита риторично Милошев.
Учените споделиха, че прогнозирането на земетресенията е на практика невъзможно.
“Появиха се екстрасенси, които твърдят, че познават. Може и така да е, но какво значи една прогноза "до 10 дни ще има земетресение в Югозападна България"? Та там всеки месец има трус около 3 по Рихтер. Това и аз мога да го прогнозирам”, заяви Димо Солаков от Геофизичния институт към БАН.
Според експертите в момента в България има добра сеизмологична мрежа с качествена апаратура, която позволява коректно отчитане на сеизмичната активност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.