IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Правят нови 24 ракетни площадки за борба с градушките

Българският фермерски съюз настоя за гаранционен фонд за щети

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

За ефективна борба с градушките и опазване на земеделската продукция Министерството на земеделието и храните (МЗХ) започва процедура за изграждане на 24 нови ракетни площадки. Това съобщи ресорният служебен министър д-р Георги Тахов на среща с браншови организации на производители, съобщиха от МЗХ.

Министър Тахов посочи, че е извършен обстоен анализ от Изпълнителна агенция "Борба с градушките" (ИАБГ) и се предвижда изграждане на площадки и в райони, където към момента няма защита. Към Регионалната дирекция за борба с градушките в Старо село, област Сливен, се предвижда да бъдат изградени още 7 ракетни площадки, а към Регионалната дирекция за борба с градушките в Долни Дъбник, област Плевен, още 4 ракетни площадки. Аграрният министър информира също така, че е възложен и пълен анализ за максимално разширяване обхвата на градозащита на територията на страната.

Земеделските производители коментираха претърпените щети върху селскостопански площи и оранжерии, както и причините да има незастраховани площи. В тази връзка участниците в срещата обсъдиха възможностите за изграждането на консолидиран платежен механизъм за компенсиране на производителите при форсмажорни обстоятелства. Тахов припомни, че до момента са подадени 3 пъти повече заявления по схемата за държавна помощ за застраховане на селскостопанска продукцияспрямо същия период на миналата година. "Работи се интензивно по оценката на щетите на базата на подадените заявления от земеделците", каза министърът.

Българският фермерски съюз настоя за създаването на гаранционен фонд за щети в земеделието, става известно от съобщение на браншовата организация. Фондът трябва да действа освен при градушки, които унищожават земеделската продукция, но и при наводнения и суша, заяви председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов. "В подобна трудна ситуация земеделските производители имат нужда именно от навременна помощ и съдействие", коментира той.

Според Стоянов трябва да се създаде работеща система за обезщетение и на тези земеделски стопани, чиито загуби са в количество и качество, водещо до невъзможност за реализация на продукцията, макар и да не са претърпели 100 процента щета и пропаднали площи.

Целият бранш и Министерството на земеделието започва да работи по изработването на ефективен механизъм, посредством който да се осигури защита на всички стопани, претърпели подобни загуби, като ще се черпи опит от Европа. Вариантите са гаранционен фонд със застраховки и държавна помощ.

Български фермерски съюз предлага като част от възможните решения за преодоляване на проблемит създаване на специален гаранционен фонд от държавата или по примера на Австрия солидарна застрахователна система с процентно участие в застрахователната вноска както от земеделските стопани, така и от държавния бюджет.

По време на срещата заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов информира за проведените срещи с Министерството на транспорта и РВД, на които са обсъдени казусите с ограничения за обработка на градоопасни облаци по самолетния способ.

Изпълнителният директор на ИАБГ инж. Валери Ценов представи данни за изменението на климата в България и тенденцията към повишаване на честотата на екстремните климатични явления. Той припомни, че в момента общата защитавана с ракетен способ от градушки площ е 21,6 хил. кв. км в най-силно градобитните райони на страната в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Хасково. Агенцията разполага с 262 ракетни площадки. От ИАБГ подчертаха, че качеството на използваните от тях ракети за противоградова защита е добро и това е доказано в международни лаборатории.

Министър Тахов информира за хода на Кампания 2024 за директните плащания. Той съобщи, че е активен бутонът за приключване на заявленията на земеделските производители в Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд "Земеделие". Към момента общо за кампанията са подадени над 48 000 заявления със заявена площ 3,3 млн. ха. Създадена е организация за приключване на кампанията в срок, защото от това зависи навременното изплащане на средствата към производителите, допълни той, цитиран от БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата