Законодателни промени за ясна и категорична забрана на проституцията поискаха бивши ръководители на МВР, които са съучредители на Международния институт за сигурност и сътрудничество.
"Абсурдно е в XXI век периодично да се възобновява дискусия за легализирането на търговията с плът", заяви бившият МВР шеф Румен Петков.
"Дори 70-80% от жените наистина доброволно да продават плътта си, ако легализираме проституцията, по същата логика след време ще започнем да мислим и за узаконяване на търговията с гласове на избиратели", каза за пореден път той.
"Сегашната ситуация, в която проституцията нито е легализирана, нито е забранена, е нетърпима и пречи на работата на правораздавателните органи", каза на свои ред апелативният прокурор на Пловдив Росен Димов.
Той сподели, че в момента у нас прокурорите са принудени да ползват член от Наказателния кодекс от 1962 година за нетрудови доходи, за да съдят проститутките.
По този остарял текст в Пловдив са произнесени 269 присъди на жени, които продават тялото си.
По данни на Международната организация по миграция годишно в света между 600 и 800 хил. жени стават жертва на трафик с цел сексуална експлоатация.
В България тази цифра също е смущаваща - 10 хил. българки - жени и момичета.
До 1944 г. в България е имало закон, който е регламентирал проституцията.
И днес поддръжниците на легализирането на платената любов не са малко.
Доводите им: трафикът на плът ще се свие, жриците ще плащат данъци и ще получават необходимата медицинска помощ, сводниците ще изчезнат...