IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Лекар: Носете здравноосигурителна книжка както личната карта

Над 1 млн. българи не си плащат здравните осигуровки

Снимка: Bulgaria ON AIR

Снимка: Bulgaria ON AIR

НЗОК има информационна кампания да се носят здравноосигурителните книжки, когато пътуваме през лятото в други населени места. Така можем да получим адекватна и навременна помощ. Личните лекари предупреждават и за нарастване на броя на хората болни от Ковид-19.

"Към момента е спокойно, защото хората са в отпуск на море и планина и имаме малко отдих преди да се завърнат учениците септември и да започне отново цялата натовареност в кабинетите. Винаги сме твърдeли, че здравето е лична отговорност. Всяка година се разгръща такава кампания. Повечето хора дори не знаят, че трябва да се извади синя здравноосигурителна книжка. Това е официален документ, който удостоверява, че сте част от системата и имате право да се възползвате от пакета, който НЗОК гарантира", заяви личният лекар д-р Мирослав Спасов в "България сутрин".

Не си плащаме здравните осигуровки

Според него синята здравноосигурителна книжка е документ, който трябва да носим с нас също както личната карта.

"Когато има възникнало остро здравословно влошаване на състоянието, може да се обърнете към всеки общопрактикуващ лекар, независимо къде се намирате, и той трябва да ви окаже необходимата медицинска помощ, за което НЗОК му заплаща. Трябва да сте и с изрядни здравни осигуровки. Не е сложно положението, защото законът ни регламентира да си внасяме осигуровките. Към днешна дата все още има 1 млн. граждани, които не си плащат осигуровките. Има 1 млн. души, които хитруват и не си плащат осигуровките, останалите плащат вместо тях, и реално пак точат системата", допълни д-р Спасов пред Bulgaria ON AIR.

По негови думи обръщането към общопрактикуващ лекар става, когато има остро влошаване на вашето здравословно състояние.

"Това е огромният проблем - направленията са електронни, те са за улесняване на системата, но електронно направление се издава лично само след преглед в кабинета. Не може да сте на почивка на морето и да се обадите с нареждане да се изпишат лекарства на болния. Това е законово неправилно, крие риск за общопрактикуващия лекар. Какво искат българските граждани - да имат лекари, които да им оказват медицинска помощ, или да прецакат системата", посочи гостът.

Защо не трябва да сме спокойни относно Ковид-19

Нещата са се облекчили и вече боледуването на Ковид протича по-леко, но все пак трябва да сме внимателни, отбеляза д-р Спасов.

"Това, което българският гражданин още не иска да възприеме, е, че с Ковид още не сме приключили. Колкото повече се събираме много хора на едно място, толкова повече се увеличава рискът от каквато и да е инфекция, включително и от Ковид. Прибирайки се в своето населено място, ако имате симптоматика на някаква вирусоподобна инфекция, добре е да се обърнете към лекар и ако става въпрос за Ковид, да се започне лечение. Има официални данни на Министерството на здравеопазването, че има удвояване на случаите", коментира общопрактикуващият лекар.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата