Дори и малките победи са големи, ако са в една и съща посока и водят да желание резултат, каза депутатът, д-р Александър Симидчиев за миналия на първо четен закона за забрана на вейповете.
“Проблемът в България винаги е бил с устойчивостта, какво искаме да направим. А тук сме устойчиви, ето закона за райския газ. Променяхме го 3 пъти и ставаше все по-рестриктивен“, предупреди д-р Александър Симидчиев, депутат от ПП-ДБ. Той съобщи, че освен писма и становища в парламента от производители, които се “захващат“ за конкретна дума в закона, има и натиск по отношение на вносителите.
“За детското здраве зависи дали имаме желание да го направим сега или в следващия парламент. Всичко зависи от комисията, защото това е промяна в Закона за децата, а не за здравето и се гледа в образователна комисия. Затова ми е по-трудно да кажа, защото не съм в тези комисии. Важно е да имаме приоритет и да се следват както Шенген и еврозоната, а детското здраве е ключово като демографския проблем”, допълни д-р Симидчиев пред БНР.
Депутатът сподели, че за райския газ първоначално забраната е била да не се продава на лица под 18 години, но търговците са намирали вратичка и при проверка казвали, че е за лица над 18 години.
Законът, с който се ограничава продажбата на вейпове предвижда да се забранят всички – с никотин и с плодови аромати.
“Виждаме какво се случва в дългия път на тютюнопушенето, винаги започва с алтернативи за достъп. Навикът да държиш нещо в устата и инхалираш, и съчетано с плодовия вкус, много деца психологически свикват да ползват подобни устройства, е лесна стъпка да се сложи никотин и да „завърже“ децата. Защото към никотина се развива зависимост, и така може да се изчисли колко пари ще направят в никотиновата индустрия”, предупреди Симидчиев.