Покупката на храни като царевица и гевреци от амбулантни търговци на плажа може да крие рискове за здравето на потребителите. В същото време осъществяването на ефективен контрол на извършващите такава дейност нерегламентирани лица е трудно.
"Най-драстичното нарушение е липсата на цени на някои от стоките. То може да увреди икономическите интереси на потребителите. Създава се ситуация, при която си вземаме това, което сме си избрали, стигаме до касата и имаме кратко време, в което да решим дали да го купим или откажем", коментира Габриела Руменова от онлайн платформата "Ние, потребителите" в "България сутрин" на телевизия Bulgaria ON AIR.
Руменова сподели, че има сигнали и за проблеми при плащане с карта.
"Получихме сигнал, че се изисква минимална сума, която да се достигне, за да може клиентът да плати с карта. Това само по себе си не е нарушение, но може да се превърне в такова. Ако търговецът не е обявил предварително, че след като имаме възможност за плащаме с карта и има такова ограничение за минимална сума, ние сме взели неща, които не достигат например 5 лв. или 10 лв. - трябва да си купим нещо принудително, за да достигнем сумата. Ако искат да са максимално коректни към нас, е добре да има такава информация", посочи Руменова.
Експертът допълни, че храните, които се предлагат на плажа се разнасят в чанти и не знаем как се съхраняват.
“Когато говорим за складове, вериги на доставки, стационарни търговски обекти, контролът е много по-лесен. Ако ние пазаруваме, ние подкрепяме този пазар", подчерта тя.
Руменова сподели за случаи, при които превозвачът не издава бележка багажна разписка: "Хората трябва да знаят правата си".
Тя подчерта, че е важно предварителното проучване, за да изберем изгодна за нас оферта за морето. Според Руменова трябва да има фонд, за който се говори от доста години и който може да ни гарантира обезщетение при фалит на туроператор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.