Проблемите с безводието в свищовските села се задълбочават и протестите се разрастват, като приемат все по-драстични форми. Днес хората на два пъти блокираха за по половин час главния път Плевен-Русе. Жителите на Хаджидимитрово, Студена, Морава и Козловец затвориха пътя в два участъка, съобщава БНР.
В Хаджидимитрово са в безсрочно бедствено положение. В Горна Студена, Морава и Козловец са на воден режим. Причината са пресъхващи местни водоизточници и старата водопроводна мрежа, по която загубите достигат до 70%. Хората негодуват срещу бездействието на институциите.
Протестиращите срещу безводието в Свищовско затвориха кръстовището при село Горна Студена главния път Плевен-Русе. На мястото са хората от село Горна Студена и от Козловец. Хората са на драстичен воден режим и искат от държавата и от водния оператор ремонт на водопроводната мрежа и откриване на нови водоизточници.
Към 12.00 часа десетки жители на Хаджидимитрово, където заради безводието е обявено безсрочно бедствено положение, и на село Морава, също за половин час затварят пътя Плевен-Русе, но при село Павел. "Безхаберие тотално! Каптажите, които са горе, не са чистени от 30 години, никой не е ходил, шахтите са отворени, вътре е мръсотия, никой не сменя тръби, канализация, абсолютно нищо, и няма вода. От два месеца и половина нямаме капка вода. Иначе, проблемът е от 30 години", заявиха протестиращите от Хаджидимитрово.
"Взехме водата от Държавния резерв. Тя е 40 литра на човек, които са достатъчни примерно за една седмица. Вариантите са два: да се подмени останалата част от водопреносната мрежа в селото или да се доведе нов водоизточник", добавят те.
23 села в област Велико Търново са на драстичен воден режим. Безсрочно бедствено положение е обявено за свищовските села Овча могила и Хаджидимитрово, и за Горнооряховското село Стрелец. Хората се заканват, че ще бойкотират изборите на 20 октомври заради бездействието на държавата. От Държавния резерв за трите села са доставени и вече се раздават 77 тона бутилирана вода за пиене.
Протестите на свищовските села с пътни блокади продължават и утре.
Поне 300 000 българи живеят в жестоко безводие, припомня "Сега". Основните причини за това са остарялата канализация, текущото лятно засушаване, а и принципното климатично затопляне, които изпразват източниците на вода. България не е подготвена за такъв риск, като има и куриозни случаи - в някои области (Кърджали, Търговище, Шумен) всички общини са с проблеми. В резултат от средата на юли протестите с искане за вода са почти всекидневие в различни селища от страната.
Засега управляващите нямат идея как да се справят с драматичното положение. Преди седмица регионалният министър Виолета Коритарова призна пред депутатите, че в момента липсва дългосрочна стратегия за справяне с кризата - такава, каквато съответства на проблем като глобалното затопляне. Затова усилията досега са били предимно краткосрочни - проучване и изграждане на нови източници, резервно захранване, реконструкция и рехабилитация на напорни резервоари, на довеждащите водопроводи и т.н. Коритарова призова за обща политическа воля. А и подкани общините да кандидатстват за модернизация на водоснабдяването, като средствата за това били налични.