“Никой не може да даде гаранция, че няма да има земетресение в близко бъдеще. Но нека не всяваме паника в хората, защото в един момент може да стане като в приказката за лъжливото овчарче”, призова директорът на Геофизичния институт при БАН д-р Николай Милошев.
Той за пореден път посочи, че за съжаление никъде в света научнообосновани прогнози за земетресения не се правят.
“Колегата Бойко Илиев прогнозира земетресение за 3 декември, което ще засегне Благоевградско, Провадия и Стражица. Та това е половината страна. Да евакуираме държавата заради един слух ли”, риторично запита Милошев.
Според него подобен вид предсказания изрично натрупват напрежение и паника у хората и при евентуално земетресение точно тази паника може да нанесе по-лоши щети от самото земетресение.
Милошев даде за пример подобна прогноза на Илиев преди години, която е изкарала половин Ямбол на улицата в чакане на трус.
Експертите от Геофизичния институт обявиха, че разполагат с най-съвременни техники за подробни изследвания и на този етап резултатите не показват аномалии, които да са свързани с риск от трусове.
Земетресението от 15 ноември е било последвано от 50 вторични затихващи труса, които вече почти изчезват, посочи Емил Ботев от Геофизичния институт към БАН.
Въпреки това експертите са се срещнали със столичния кмет Бойко Борисов и са се договорили да започне микросеизмично райониране на София.
Освен това от Геофизичния институт съвместно с Министерството на извънредните ситуации ще инициират програма за обучение на населението как да действа при земетресение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.