IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как ще се почива около 22 септември

ГИТ припомня как се плаща за извънреден труд

Как ще се почива около 22 септември

Снимка БГНЕС, архив

Наближава 22 септември – Денят на независимостта на България.

Заедно с това започват плановете за това как да се почива около тази дата, тъй като и това е една от последните възможности в скоро време за комбинация между официални празници, почивни дни и отпуска.

Ако все още не сте решили, ето ви няколко насоки:

22 септември е официалният празник, той се пада в неделя, заради това 23 септември (понеделник) е определен за почивен ден. Ако си пуснете отпуска 24, 25, 26 и 27 септември (вторник, сряда, четвъртък и петък) ще ви се събере една много прилична поредица от почивни дни. Ще сте пуснали отпуска само 4, а ще почивате 9 дни (от 21 до 29 септември вкл.)

Какво казват официалните институции и как ще бъде платен трудът в тези дни:

Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) напомня, че 22 септември 2024 г. е официален празник, който се компенсира с допълнителен почивен ден, тъй като се пада в неделя. Според Кодекса на труда, когато официалните празници съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, затова 23 септември – понеделник, е почивен ден.

При работа в почивни и неприсъствени дни с увеличение от 75% се заплаща единствено извънредният труд. За положения труд в дните на официален празник, които през месеца са 6 септември и 22 септември, всички работещи задължително получават двойно възнаграждение, посочват от Инспекцията по труда. Ако този труд се явява и извънреден, той също се заплаща със 100% увеличение, поради което възнаграждението в този случай достига минимум четворен размер.

За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му.

Не е извънреден трудът за работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, поради което те имат право единствено на двойна надница при работа в празничен ден, пише "Дарик".

За седемте месеца на 2024 г. контролните органи на ИА ГИТ са установили 12 512 броя нарушения по заплащането на труда. От тях 5195 бр. са свързани с заплащането на допълнителни възнаграждения на служителите, каквито се явяват трудът по време на официални празници и извънредният труд. Нарушенията, свързани със заплащането на труда по време на официални празници са 859 броя, а тези със заплащането на извънредния труд са 287 бр.

За да защитят в най-пълна степен правата си, работниците и служителите следва да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график. Това ще позволи контролните органи на Инспекцията по труда да осъществят по-ефективен контрол, включително при подаден сигнал.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата