Депутатите отхвърлиха предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
"За" гласуваха 81 депутати, "против" бяха 30, а 80 се въздържаха.
Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се", ПП-ДБ гласуваха и против, и въздържали се, ДПС бяха също против, а от БСП, ИТН и "Възраждане" бяха "за", 11 нечленуващи в парламентарна група депутати също подкрепиха внесените от ИТН промени.
В предложението на "Има такъв народ" се предлага да бъде намален прагът за броя на подписи за предизвикване на референдум. В същото време се увеличава срокът за събирането им - за национален референдум да бъде 6 месеца, за местен - 5.
Авторите предлагат минимално необходимият брой подписи за предложение за произвеждането на референдум да бъде определен в закона и да не е твърдо число, както е сега. Други изменения са свързани с намаляването на праговете за валидност на референдумите и премахването на прага при определяне на резултатите от референдум.
В хода на дебатите от "Възраждане" заявиха, че с промените на "Има такъв народ" ще се даде реална възможност за участие на гражданите в управлението на страната. Виолета Кърпачева: "Не е ли ясно, че в сегашния си вид властта просто не иска да чуе гласа на хората? Ако хората са доволни от управлението, няма да има нужда от толкова много референдуми".
От ПП-ДБ предложиха електронно гласуване при референдум и електронна подписка, но идеята бе оставена за следващия парламент.
Тома Биков от ГЕРБ коментира: "Аз съм категоричен противник тук да наслагваме модели, които нямат нищо общо с нашия. Швейцарското общество няма нищо общо с нашето. Този парламент не е легитимен да взима никакви важни и стратегически решения, защото след две седмици няма да го има".
Явор Божанков (ПП-ДБ) коментира, че референдумите са девалвирали като инструмент на гражданското общество, защото политическите партии са започнали да злоупотребяват с тях. Референдумите девалвират, защото критериите за провеждането им са безумни и нито една гражданска структура не може да осъществи такъв референдум, това може да си го позволи само една политическа организация, отговори му Светослав Тодоров от „Възраждане“.
Иван Иванов („БСП за България“) каза, че от левицата ще подкрепят законопроекта, защото БСП са предложили закона през 2009 г. и през годините са се борили за пряката демокрация. Той обаче посочи, че дебатът по законопроекта се е превърнал в грозно зрелище. Иванов изрази надежда референдумите да станат неотменна част от ежедневието ни, защото представителната демокрация все повече губила своите основи заради поведението на политическите партии.
В хода на дебата прозвучаха обиди като "шушляци" и обвинения в страх от пряката демокрацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.