На 21 септември се отбелязва Световният ден за борба с Алцхаймер. По данни на гражданско сдружение "Алцхаймер България" около 70 хиляди души у нас страдат от заболяването. Деменцията е нелечима и бързо прогресираща болест, с чиито трудности се сблъскват както самите болни, така и техните близки.
"Сблъсъкът между дълга, който имаш към близките си хора и себесъхранението. Това е основният проблем, който мисля, че тормози повечето от хората, грижещи се за такива дементноболни. Основният проблем, с който се сблъскваме ние, е чисто морален", казва Златан. Той е близък на дементноболен и поради тази причина създава група в социалните мрежи, чиято цел е споделянето на ежедневните трудности с хора в подобно положение.
"В тази група именно споделяме за това какво всъщност се случва, бавно и сигурно вървим по хлъзгавия път надолу. За съжаление както самите болни, така и тези, които се грижат за тях", казва Златан пред Нова.
С напредването на болестта се влошава освен психическото състояние на болните, така и физическото. "В доста по-напредналите стадии сами разбирате, че хората са абсолютно неподвижни, има тотална когнитивна загуба и инконтиненция, тоест неволното изпускане. Когато тези хора са напълно без движени, сами разбирате, че грижата е доста по-голяма.
Всички сме наясно, че това е нелечимо заболяване. То прогресира, болните се променят с всяка една година става по-лошо", обяснява Златан.
Според експерти причините за заболяването са много. При ранно диагностициране забавянето на влошаването му е възможно. Основен и първи признак на болестта е забравянето, следвани от объркване, дезорентация в позната среда.
"Диагностицирането става с определен алгоритъм на поведение, като трябва да се направи ЯМР, трябва да се направят психологични изследвания", обяснява неврологът Мария Пеева. С влошаването на състоянието на болния, ескалира и неговото поведение спрямо заобикалящите го. Възможна е проява на агресия. Тя е една от основните характеристики на болните и когато този човек не те познава, той агресира. Според невролога Мария Пеева често хората се притеснявали да отидат на лекар.
Съветът на специалистите е да се влага разбиране при общуване с тези хора. "Трябва да са по-внимателни, по-снизходителни към тях, да подхождат с разбиране, да не им се карат, когато например нещо са сбъркали, особено близките, защото те не го правят нарочно", казва Мария Пеева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.