Рязкото увеличаване на температурите увеличава риска от сърдечно-съдовите и респираторните заболявания, някои видове рак и психичните разстройства.
Климатичните промени и хроничните заболявания
Д-р Зорница Спасова от Националния център по изследване на общественото здраве сподели, че темата е нова, защото “досега бяха концентрирани повече усилията върху инфекциозни и паразитни заболявания и климатичните промени, влиянието на по-високите температури върху малария, лаймска болест, западнонилска треска, марсилска треска и други. Последните проучвания показват, че така наречените хронични инфекциозни заболявания се влияят от промените в климата", коментира още д-р Спасова.
Тези заболявания са именно сърдечно-съдовите, респираторните, диабет, психични разстройства.
Горещите вълни и студовете: Скритата опасност за човешкото здраве
Според Спасова високите и ниските температури, предизвикани от климатичните промени, имат пряко въздействие върху човешкото здраве. Горещите вълни, но и студените такива, водят до значително увеличаване на смъртността.
"Ако говорим за горещите вълни, можем да вземем периода, в който се е случила горещата вълна и да сравним очакваната смъртност, очакваната за сезона, с тази, която е в периода на горещата вълна. Установено е, че 2003 година, когато беше голямата гореща вълна в Западна Европа, има 70 000 жертви свръхсмъртност, тоест над тази, която е обичайна за съответното време на годината", поясни Спасова пред Bulgaria ON AIR.
Как можем да намалим здравните рискове?
Спасова подчерта, че превенцията е ключова и важно да се разработят национални и местни планове за защита на населението при екстремни метеорологични явления като горещи вълни. Индивидуалната информираност също е важна за минимизиране на рисковете.
Спасова говори за прякото и косвеното въздействие на климатичните промени върху здравето. Косвените ефекти включват увеличаване на бедността поради разрушени домове от екстремни събития като наводнения и пожари, което води до здравни неравенства. Хроничните заболявания като диабет също са свързани с климатичните промени чрез хранителната несигурност и пониженото качество на храните, което увеличава случаите на диабет тип 2.
Гостът също така отбеляза, че климатичните промени влияят и на някои видове рак, като рак на кожата (поради разрушаването на озоновия слой) и рак на черния дроб (поради увеличението на плесените и гъбичките вследствие на затоплянето и влагата).
Гледайте видео с целия разговор