"Имаме добри закони, но в много случаи те не работят добре", заяви социалната министърка Емилия Масларова по време на кръгла маса, организирана от асоциация "Анимус" на тема: "Мерки за предотвратяване на домашното насилие".
Според нея причините за това са институционални, морални и ресурсни.
"Домашното насилие не е само физическо, то може да бъде морално и икономическо. Всичко обаче това остава скрито в домашната среда", призна тя.
"Възникването на домашно насилие се дължи основно на ниския стандарт на живот и образователен ценз", каза Масларова.
Министърката е категорична, че не бива да бъде показвано самото насилие, защото то поражда насилие, а трябва да бъдат показвани последиците.
"Далеч съм от мисълта, че едно министерство, една неправителствена организация или няколко такива могат да решат такъв голям проблем. Проблемът съществува... Не можем да отреагираме, защото проблемът не е публичен. Ние показваме най-грозните картини от насилие, но все още жертвите не са излезли открито и не са поставили на висок глас проблема", допълни тя.
Според нея много от жертвите се срамуват да изнесат проблема и на много от тях се оказва натиск, напр. родителите забраняват на децата да изнасят проблема от дома си.
Масларова приветства идеята за създаване на фонд за подпомагане на пострадалите, но по думите й в края на 2008 г., когато бюджетът е почти готов, идеята идва малко късно.
Според статистиката, цитирана от "Анимус", всяка трета жена в България е била жертва на домашно насилие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.