Имаме допълнително усложняване на темата за минималната работна заплата (МРЗ), първо заради големия дял хора на МРЗ, около половин милион и второ заради спецификата на големите дисбаланси на социално-икономическото развитие на регионите като Северозападен, Североизточен, Северен централен район. Това заяви за БНР бившият социален министър Христина Христова в интервю пред БНР.
"Очевидно МРЗ има икономическа и социална функция, икономическата е плащане за количество и качество на труд, социалната, че трябва да задоволява до приемлива степен жизнени потребности. Синдикатите и работодателите са привърженици на различните функции", добави Христова.
Тя посочи, че "директивата на ЕС, която не сме транспонирали по подходящия начин, казва, че целта нека бъде МРЗ да е 50% от средната работна заплата, но да бъде на основата на социален диалог". И отбеляза, че не вижда диалог между синдикати и работодатели, те говорят отделно и не сядат заедно на масата за диалог.
"Нуждаем се от компетентен анализ, какъвто не се направи от последните правителства. Има администрации много натоварени и те работят с граждани и бизнеса директно. Има друга администрация, която не е натоварена. Трябва балансиране на администрацията в България."
Христина Христова посочи, че обикновено около 10% се увеличават заплатите в държавната администрация и това е било заложено и в бюджета за 2024 г.
"Да се направи анализ с плюсове и минуси, и дали не е дошло време за промени. Плоският данък изигра добра роля относно събираемостта в бюджета и изсветляване на голяма част от сивата икономика, която все още е сериозен дял у нас", посочи бившият социален министър. "В обществените медии и държавната администрация увеличението е около 10% средногодишно. МРЗ расте с 21 – 22%, значи нейното увеличение изпреварва другите заплати и това също не е добре, също е дисбаланс."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.