Правителството прие национална стратегия за насърчаване на равнопоставеността на половете за периода 2009-2015 г., съобщи правителствената информационна служба.
Основната цел на стратегията е създаването на гаранции за равно третиране, равен достъп до ресурсите на обществото и равно участие при вземането на решения на жените и мъжете в България.
Според последните социологически проучвания виждането, че жените и мъжете в България имат равни възможности за професионално и личностно развитие, се споделя от обществото като цяло.
Рядкост са драстичните случаи на дискриминация по полов признак.
Въпреки това все още се възприемат стари стереотипи за ролята на мъжа и на жената както в обществения, така и в личния живот.
Продължават да съществуват определени нагласи, според които дадени професии, роли в семейството или сфери на дейност са по-подходящи за определен пол.
Причината е, че в секторите, в които преобладават жените, трудът е по-ниско платен (образование, здравеопазване, услуги, държавна администрация), или жените заемат по-ниско платени длъжности.
Жените по-често и по-продължително отсъстват от пазара на труда поради майчинство и отглеждане на деца или други зависими членове на семейството, което дава отражение както върху трудовия им доход, така и върху размера на техните пенсии.
През 2008 г. в сравнение с 2007 г. има нарастване на участието на жените на пазара на труда от 47,5 на сто на 56,7 на сто. Броят на жените в парламента обаче спадна от 26 на сто в 38-ото НС на 22 на сто в 40-ото НС. Делът на жените кметове е едва 9 на сто.
Ще се насърчава и съвместяването на професионалните и семейните задължения.
Това ще става чрез поощряване на ползването на родителски отпуск от страна на бащите, развитие на гъвкавите форми на заетост и гъвкавото работно време, което да бъде благоприятно за работниците със семейни задължения, подобряване и разширяване на обхвата на социалните услуги за деца и зависими членове в семейството.
Ще се работи за насърчаване на равнопоставеността между половете във властта и при вземането на решения - при представителството и участието на жените и мъжете в политиката, при заемане на ръководни позиции в икономиката, както и в органите, вземащи решения в областта на развитието на науката.
Ще се работи и за промяна в съществуващите в обществото стереотипи по пол в сферата на образованието, културата, медиите и труда.