Времето застудява и повече случаи на „бактерия човекоядец“ няма да има, заяви пред bTV проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. По думите ѝ бактерията е рядка, но не чак толкова.
„По-скоро заболяването е рядко, но не е единственото за нашата страна. Преди този случай със заразената 61-годишна жена имаше други три случая и това е всичко за тази година“, обясни Христова.
„Бактерията е вид вибрион, който се свързва с холерата, но тук има страшно много видове. Голяма част от тях причиняват гастроентерити. При тази бактерия заразяването може да стане през устата с някои морски храни, най-често стриди, или през рана. Когато ни е наранена кожата и сме в морски води, но на местата, където се вливат реки. Другото важно условие е водата да е по-топла“, поясни проф. Ива Христова.Заболяването се развива доста бързо, защото причинителят е много агресивен. При заразяването първо се инфектира раната и за часове бактериите навлизат в кръвта, правят системно заболяване и като следствие от това се образуват и тромби, които се разнасят по кръвен път.
Това запушва кръвоносните съдове, прави некроза и затова при жената са се наложили толкова много операции, за да се спасят всички засегнати органи.
Проф. Христова уточни, че заболяването не се предава от човек на човек. Лекува се с комбинация от антибиотици. Важно е обаче много бързо да се започне лечението.
„Това е заболяване, което е характерно за август-септември и със застудяването намалява. Според оценка на риска за целия черноморски регион България е в жълтата зона – тоест има по-малък риск“, обясни Ива Христова.
Прогнозата за следващите пет дни е, че рискът рязко ще намалее заради застудяването.