За политическата криза от 1907-1908 г., свързана с корупция, смяна на няколко правителства, икономически растеж и в крайна сметка на тотална смяна на властта, и за най-голямото политическо дело у нас - обявяването на Независимостта, ще разберем повече в новия епизод на предаването "Историите ON AIR" в неделя от 18:00 часа с водещ Миглена Георгиева.
"Започвам новия епизод с времето от 1906 г., когато на власт е правителството на Народнолибералната партия и премиер е Рачо Петров. Той управлява почти три години без проблеми. Опозицията няма за какво да протестира, тъй като държавата върви напред. Имаме инфраструктура и израстване на индустриалното производство. В годините, в които той управлява, обаче се повишават много данъците, защото се теглят високи кредити. Държавата увеличава дълга си, за да се направи по-силна армия. Тук е и един от най-големите корупционни скандали в българската история - Шарл и Жан", коментира водещият и автор на "Историите ON AIR" Миглена Георгиева в предаването "България сутрин".
Скандалът се разбира три години по-късно
Скандалът е свързан със снабдяване с патрони на българската армия. Тогава правителството на Рачо Петров избира унгарска фирма, но цената е в пъти по-висока от тази на фирмата, която печели търга. Георгиева обясни пред Bulgaria ON AIR, че Рачо Петров заедно с военния си министър и с шефа на артилерията взимат подкуп от почти 200 хил. лв. и така избират "спечелилата фирма". Скандалът се разбира три години по-късно - през 1906 г. и Петров подава оставка.
"В миналото всяко Народно събрание е започвало с доклад как са протекли изборите за него. Той се е разглеждал в няколко поредни заседания и е можело да се разбере в какви нарушения са се били вкарали партийните централи. Няма Народно събрание в българската история, в което да не се е говорило за купен вот и за натиск. Но тогава, за разлика от сега, е имало криминален дух цялата изборна кампания", добави Георгиева.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.