IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Масово обжалване на ТЕЛК решения заради намален процент инвалидност

Българинът е болен, но системата не му помага, смята Веска Събева

Снимка: Bulgaria ON AIR

Снимка: Bulgaria ON AIR

Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година.

"Ние обикновено мислим, че правим нещо добро за хората, но не се съобразяваме с тези хора, които работят с хората. Злоупотребите не бяха толкова много, но се вдигна такъв шум, че се оказа едва ли не, че единственото, което прави българинът, е да лъже и мами. Българинът е болен", заяви заместник-председателят на Националния съвет на хората с увреждания Веска Събева в студиото на "България сутрин".

Системата, която се опитва да облекчи процеса, всъщност е довела до хаос и увеличение на обжалванията.

Една от основните причини за проблемите е липсата на правилно подготвени документи от страна на пациентите, които често не носят всички необходими материали, когато се явяват пред комисията. Това забавя процеса на издаване на решения и води до допълнителни усложнения. Специалистите в комисията също често не разполагат с пълната информация, защото системата за обмен на данни е още в начален етап и не е свързана с другите здравни системи, което прави достъпа до информация за състоянието на пациента трудно осъществим.

Промените в разпределението на документите, които бяха въведени с новата система, доведоха до неравномерно разпределение на случаите. Въпреки усилията да се ускорят процедурите, се оказа, че много хора, които чакат от години за ТЕЛК решения, са засегнати по негативен начин, като биват изпреварвани от по-нови случаи, които са подадени по-скоро.

"Всички тръгнахме да правим системата, за да облекчим хората. Започвам да си мисля да не би някой да е имал друга мисъл - да намали хората с увреждания в България", каза Събева пред Bulgaria ON AIR.

Друг сериозен проблем е липсата на достатъчно медицински специалисти, които да извършват експертните оценки. Често се случва например невролог да оценява заболяване, свързано с гинекология или друга специалност. Това води до абсурдни ситуации, в които некомпетентни специалисти правят важни медицински заключения.

Намаляването на инвалидността до под 50% има сериозни последствия за хората. Те могат да загубят финансовата подкрепа, която им осигурява държавата, както и достъпа до здравни услуги. В допълнение, ако тези хора не могат да си намерят работа, те ще отпаднат напълно от системата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата