Двете служителки от дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" в Министерство на културата, за които се твърди, че са одобрявали финансирането по схемата с фиктивни назначения в театрите на Смолян и Разград, всъщност не са отстранени от длъжност, както каза преди две седмици Найден Тодоров.
Министърът бе заявил още, че срещу тях се води дисциплинарно производство във връзка с източването на значителни суми от бюджета чрез т. нар. театрална афера.
Оказва се обаче, че Диана Арнаудова – директор на финансовата дирекция, и нейната подчинена Албена Лалева са подали молби и са напуснали културното ведомство по свое желание, пише "Сега". За това информира писмо от Института за пътна безопасност, разпространено до медиите, президента Румен Радев и премиера Димитър Главчев. "Така се прави, когато искаш да избегнеш дисциплинарните производства за установените злоупотреби и последващите дисциплинарни уволнения", твърдят от ИПБ и допълват:
"Двете специалистки, уличени във финансови нарушения, незабавно са устроени именно в АПИ, като за потрес на ИПБ Диана Арнаудова е назначена в дирекция "Пътна безопасност и планиране на дейностите по РПМ", а Албена Лалева е позиционирана във финансовата дирекция на МРРБ. С други думи, след като "оправиха" финансово културното развитие, сега ще се заемат с регионалното ни развитие и особено с пътната безопасност!"
От ИПБ са направили своя проверка как двете експертки толкова бързо са били приютени в АПИ/МРРБ. Те пишат, че към 2021 г. Диана Арнаудова е оглавявала дирекция "Финансово-счетоводни дейности" в МРРБ. С идването на служебния кабинет на Стефан Янев "новото ръководство на министерството е принудено да уволни Арнаудова, както и директора на правната дирекция Веселина Терзийска, след като в продължение на повече от три месеца работа с тях установява нелоялно и некоректно отношение в дейността им. Според служители в министерството, двете директорки Арнаудова и Терзийска са били в близки отношения".
В отговор Министерството на регионалното развитие публикува позиция, според която "МРРБ категорично възразява срещу опитите за дискредитиране на представители на ръководството на министерството и на АПИ".
"В цитираното писмо е пълно с неверни и манипулативни внушения, свързани с информация за назначения на служители в администрацията. Още по-несъстоятелни са тези твърдения, когато са насочени към заместник-министър на МРРБ. Заместник-министър Веселина Терзийска няма как и не може да назначава който и да било нито в АПИ, нито в МРРБ, тъй като тя няма такива правомощия. Г-жа Терзийска ще предприеме необходимите действия, за да защити доброто си име", се казва в отговора на регионалното ведомство, ръководено от министър Виолета Коритарова.
От МРРБ все пак потвърждават, че Арнаудова и Лалева са част от екипа им. Достатъчно е било те да пуснат молби за прекратяване на временното им преместване по силата на т.нар. тристранно споразумение за пренасочване в друга администрация за срок до 4 години. За разлика от Лалева обаче, която се връща на предишния си стол в МРРБ, Арнаудова не оглавява отново дирекция "Финансово-стопански дейности", а е назначена в "Пътна безопасност и планиране на дейностите по републиканската пътна мрежа" на АПИ. От регионалното министерство уверяват, че има "напълно валидно правно основание и наличие на всички законови предпоставки" за това.
Междувременно от Министерството на културата поясняват, че след напускането на Арнаудова и Лалева вътрешните дисциплинарни производства са прекратени, но "това не означава, че са освободени от отговорност, защото тече разследване от прокуратурата".
Държавното обвинение досега не е съобщило за повдигнати обвинения по театралната афера срещу служители на ведомството. Такива има срещу директорите на разградския и смолянския театър – Левон Манукян и Румен Бечев, каскадьора Атанас Георгиев и IT специалиста Петко Писков. Всички те бяха задържани и пуснати под гаранция.