В края на миналото Народно събрание депутатите отложиха либерализацията на електроенергийния пазар с една година - до 1 юли 2025 г., вместо през настоящата година.
"Пазарът и народът е готов, но политиците не са готови да носят политическа отговорност. Това е нещо, което се случва постоянно и то не се случва от вчера, или от днес, а от 10 години се говори за либерализация. Конкуренцията води до падане на цените, но постоянно едни политици седят и обясняват как небето ще се стовари, ако се либерализираме. Постоянното отлагане означава, че ще има много по-кратък преходен период, ще има шок и хората няма да се адаптират", каза членът на УС на "Свободен енергиен пазар" Виктор Минчев в студиото на "България сутрин".
Той поясни, че истинската либерализация е начинът, по който паричните потоци в електроенергетиката трябва да се променят.
"Заради това политиците седят в страх и казват "не". Още през 2022 година имаше съвет към МС, той прие рамка, която определяше какво е това енергийно беден в България, какви да са начините за компенсации. Начините, по които това трябва да се случи, е отново свързано с начина, по който трябва да оперира нашият пазар. Трябва да падне тази преразпределяща роля на НЕК за финансовите потоци, трябва да падне гарантираният монопол на ТЕЦ "Марица-изток 2", допълни Минчев в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му енергетиката е един от най-ключовите отрасли във всяка държава.
"Цялата държава се крепи върху нея. Когато ти нямаш стабилност в енергийната политика, самият бизнес се страхува да инвестира. Когато ние нямаме гарантираната регулаторна рамка, няма нито един предприемач в България, който би искал да поеме риска да започне да прави инвестиции. А по ПВУ парите ни бяха от ЕК, които ни бяха обещани, за да можем да си реформираме пазара. С нашата политическа недалновидност ще се прецакаме с това, че няма да ги вземем тези пари, а енергийната система в момента е в дефицит и ще трябва да извадим допълнително пари, за да можем да я поддържаме", подчерта гостът.
Минчев е на мнение, че бюджетът ни в момента е в разхищение, а Фонд "Сигурност" не е бездънна яма.
"Когато войната в Украйна избухна, енергийните пазари не бяха готови да поемат този шок, имаше голяма зависимост от газа, който течеше от Русия. Всички знаем, че Европа направи огромни усилия да реформира начина си на доставка. Но вече войната в Украйна няма толкова силен ефект върху глобалния пазар", коментира още той.
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.