Сградата на ул. “Врабча” 23 в София е предоставена на политическа партия ДПС, напомни тази сутрин министър-председателят Димитър Главчев.
“Аз се учудвам, при положение, че има съдебен спор, защо едната част от политическата партия ДПС легитимира другата част в лицето на Делян Пеевски да казва, че на него е предоставена централата”, заяви Главчев.
Искането на сградата за партийна централа на Делян Пеевски на улица "Врабча" в столицата е подписано от съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, но сградата се дава на партия ДПС и процедурата е спазена, напомни още Главчев.
По закон политическите партии и коалиции, които са представени в парламента, имат право на сграда, която се отпуска от областния управител. Проверка на "Сега" в правната информация на Министерския съвет потвърди, че сградата наистина е предоставена на политическа партия Движение за права и свободи. Отделен въпрос е, че в решението пише, че имотите са с отпаднала нужда за НАП, Агенцията за публичните предприятия и контрол и Българската агенция за инвестиции, а те трябваше на пожар да освободят помещенията си.
ДПС е част от коалицията на коалиция на Деян Пеевски „Движение за права и свободи – Ново начало“. Тази коалиция е съставена от ПП „Движение за права и свободи“, ПП „Новите лидери“ и ПП „Български гласъ“.
ДПС на Доган не беше регистрирано от съда за участие в изборите. ДПС има сграда на бул. Ал. Стамболийски” в София.
На въпрос на журналисти дали ДПС трябва да напусне сградата си на булевард "Ал. Стамболийски", която обитава от години, премиерът Димитър Главчев каза, че това ще зависи от решението на областния управител.
Кой е лидер на ДПС - този спорен въпрос всъщност още не е решен. На практика двете крила се изключиха от партията, а въпросът остана за решение на Софийски градски съд. Преди дни той отложи за трети път делото, с което се иска промяна в партидата по регистрацията, с което ДПС-Доган иска да заличи от партията Пеевски и всичките му съмишленици.
Хората на Пеевски поискаха да са страна по делото, но това искане бе отхвърлено и заради това бяха подадени жалби и във Върховния касационен съд, който също трябва да се произнесе.
Служебният премиер коментира и тихомълком взетите решения на последните две заседания на кабинета да се отпуснат 86 млн. лв. за проекти на отбрани общини, без ясен критерий защо точно те. Това, което се набива на око е, че преобладаващата част са общини, в които "ДПС - Ново начало" печели парламентарните избори, както общини с кметове от ГЕРБ.
Доста объркано Главчев обясни, че тези общински проекти щели да бъдат заложени в държавния бюджет за догодина и ако това се смятало за "награда", то тази "награда" ще я даде Народното събрание, а не служебният кабинет.
В двете решения на МС, качени в Системата за правна информация на МС като Протокол 46 и Протокол 47, обаче изобщо не се споменава, че финансирането ще е със средства от бюджета за 2025 г. Единствената, при това доста мъглява, отметка защо се отпускат тези допълнителни трансфери е, че са на основание на Закона за публичните финанси.
На журналистически въпрос дали тези проекти за 86 млн. лв. са част от голямата инвестиционна общинска програма, за която има осигурено финансиране от тазгодишния бюджет и в която вече има над 1600 одобрение проекти, Главчев доста неубедително заяви: "По програми за следващата година са и може да станат факт с държавния бюджет за 2025 г."