IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Пускането на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" ще отнеме месец

Чл. 36 от Договора за членство в ЕС предвижда при аварийни ситуации да предприемем защитни мерки

Пускането на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" ще отнеме месец

Ако постъпи искане за промяна на лицензите на блокове 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй", Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) ще го разгледа максимално конструктивно, при спазване на всички изисквания за безопасност, коментира председателят на АЯР Сергей Цочев.

Според него минималният срок, в който могат да бъдат включени отново двата блока, е един месец.

"Това, колко бързо може да стане пускането на блоковете, зависи от АЕЦ "Козлодуй", а колкото до самите блокове - те са в добро състояние", заяви той.

Двата блока имаха лицензи за експлоатация съответно до 2011 и 2013 г. и тяхната безопасност беше обоснована в тези срокове, посочи председателят на АЯР.

"За да се включат отново двата реактора, трябва да се поиска промяна на сегашния лиценз и да се предприемат действия по подготовка на блоковете за предстоящо пускане", добави той.

Преди това трябва да има правителствено решение за промяна на лиценза на блоковете, каза Цочев.

"Техническата работа по подготовка на реакторите за повторно пускане включва обосноваване на активната зона и зареждане със съответното гориво, контрол на тръбопроводите и пълни изпитания на съоръженията", посочи Сергей Цочев.

Темата за повторното пускане на реакторите стана особено актуална след разразилата се газова криза у нас и имайки предвид често коментирания чл. 36 от Договора* за присъединяване на България към ЕС, който е напълно приложим към настоящата аварийна ситуация, коментират експертите.

ЕС все още не е официално уведомен от българските власти за отваряне на спрян реактор в АЕЦ "Козлодуй" в отговор на газовата криза в България, обяви говорителят на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс.

Феран Тарделяс съобщи, че чешкото председателство на ЕС свиква в петък среща на Газовата координационна група към Европейската комисия.

Групата, в която влизат представители на всички страни в Европейския съюз и на газовата индустрия, ще обсъди създалото се положение, инициативите на националните власти за преодоляване на трудностите, както и възможно задействане на т.нар. "механизъм за солидарност".

Този механизъм може да бъде задействан в случай на тежки проблеми в Европейския съюз при използването на газа като енергиен източник.

Междувременно стана ясно, че  "Газпром" е готов по всяко време да възобнови преговорите с "Нафтогаз“, заяви говорителят на руския газов гигант Сергей Куприянов.

По-рано ръководителят на украинската компания "Нафтогаз" Олег Дубин заяви, че ще лети на 8 януари в Москва, за да се срещна с ръководителя на "Газпром" Алексей Милер.

"Изявлението за намерение да се продължат преговорите едва на 8 януари ни учудва. Ние сме готови да започнем преговори по всяко време“, каза той, цитиран от агенция "Новости".

Чехия, която през тази година е ротационен председател на ЕС, и Еврокомисията определиха като "абсолютно неприемливи" съкращаването на доставките на газ към Европа заради руско-украинския конфликт.

Двете страни се призовават незабавно да седнат на масата за преговори и да решат проблема.

---------------------------------------------------------------------------------
*Член 36

1. Ако до края на период от не повече от три години след присъединяването, възникнат сериозни и трайни затруднения, в който и да е сектор на икономиката или затруднения, които могат да причинят сериозно влошаване на икономическата ситуация в дадена област, България или Румъния могат да поискат разрешение да предприемат защитни мерки, за да възстановят положението и да адаптират засегнатия сектор към икономиката на вътрешния пазар.

При същите обстоятелства всяка настояща държава членка може да поиска разрешение да вземе защитни мерки по отношение на България, Румъния или и на двете държави едновременно.

2. При поискване от засегнатата държава Комисията, посредством ускорена процедура, приема европейски регламенти и решения за установяване на защитни мерки, които счита за необходими, като уточнява реда и условията, при които те ще влизат в действие.

В случай на сериозни икономически затруднения и при изрично поискване от засегнатата държава членка Комисията действа в рамките на пет работни дни от получаване на искането, придружено от съответната информация в негова подкрепа. Така приетите мерки се прилагат незабавно, като се отчитат интересите на всички засегнати страни, но без да се предвижда осъществяването на граничен контрол.

Всичко за кризата с газа

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата