IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

И германците искат все по-малко деца

Един на всеки четирима германци не иска да има деца

И германците искат все по-малко деца

Създаването на семейство е идеал, който е все по-непопулярен в Германия. Според проучване, оповестено от Федералния институт за демографски изследвания, германците искат средно не повече от 1,7 деца, докато през 1992 г. желаният брой е бил средно две деца в семейството.

Резултатите засилват вече известната тенденция за спад на раждаемостта в страната, която според местните власти е на едно от най-ниските нива в света – 1,4 деца на жена.

Така според проучването Германия заедно с Австрия съставлява своеобразно изключение от общата картина в Европа, където най-често двойките планират и имат две или повече деца. „Семейството като че ли се превърна в абстрактна ценност“, отбелязват авторите на изследването.

Те обаче явно не са взели предвид нашата страна в наблюденията си, тъй като според наскоро обявени данни от доклад на Световната банка България е предпоследна по раждаемост в света. У нас на 1000 души новородените са едва осем, като с подобни цифри след нас в нерадостната класация е единствено Нигер.

В същото време България е и с най-висока смъртност спрямо страните от Европейския съюз, като средната продължителност на живота у нас е със 7-8 години по-ниска от тази в страните-членки на общността.

В границите на Европа сред страните с най-висока раждаемост се посочва Ирландия (две деца на жена), като важното според Федералния институт за демографски изследвания е и желанието за планиране на семейния живот, което се наблюдава у ирландците.

В Германия обаче хората на възраст между 20 и 39 години, които не желаят деца, стават все повече, а цели 36% от тях са категорични, че никога не биха стигнали до етап, в който да искат потомство.

Един на всеки четирима германци (26% от мъжкото население) не иска да има деца спрямо 12% 13 години по-рано. При жените делът е от 15%, също с увеличение в сравнение с 10 на сто през 1992 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата