Детската заболеваемост у нас нараства, след години оставаме без педиатри, констатират от Българската педиатрична асоциация (БПА). Те информираха за състоянието и перспективите на детското здравеопазване в страната.
Защо сме на този хал и какво да се промени – за това говориха доц. д-р Евгений Генев и д-р Димитър Калайков, председателят и секретарят на Асоциацията, както и Владимир Пилософ, председател на Българското кардиологично дружество.
От анализа им става ясно, че след 1989 г. редица фактори са влошили детското здравеопазване.
Според демографските показатели имаме двойно спадане на раждаемостта, недоносените деца от 6% са скочили на 10%, а по детска смъртност от 9,2% сме на предпоследно място в ЕС преди Румъния.
Болезнен е проблемът със статистиката и ако я има, тя е неточна, заявиха от Асоциацията. Те информираха, че има увеличение на хроничните заболявания на децата, спадане качеството на медицинската помощ и компетентността на педиатрите.
“В бъдеще ще останем без педиатри, защото повечето от тях работят като общопрактикуващи лекари и никой не знае колко от тях имат специалност по детски болести“, заяви доц. д-р Евгений Генев.
Недоумяващо е според него, че в здравната стратегия, която парламентът прие в края на 2008 г., данните са взети за периода до 2004 г.
Има и нови предизвикателства, които не се отчитат в България сред децата – алкохолизмът, наркоманиите, ранните бременности, затлъстяването, некачественото хранене.
Сред най-обезпокояващите показатели е двукратното увеличение на диабетно болните деца.
От БПА предлагат да се приеме медицински стандарт по педиатрия.
Майчинското и детското здравеопазване, настояват те, да имат приоритет, педиатрите да си останат педиатри и да водят бази данни на децата, а педиатричните дейности да се субсидират целево от държавата.
Част от предложенията им касаят и подобряването на квалификацията на педиатрите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.