"След приключването на образованието си в българските университети македонските студенти все по-рядко се завръщат в родината си. В България те намират много по-бързо и по-лесно работа, а в същото време и печелят повече пари".
Това се казва в обширна статия на излизащия в Скопие вестник "Дневник" относно перспективите на македонските студенти в България.
Пред изданието македонски студенти разказват, че в България те имат повече възможности за развитие на кариерата си и в други европейски страни и по-специално за тези, които работят в европейски компании.
"Голям брой наши студенти от София, Благоевград, Пловдив, Велико Търново и други университетски центрове на България казват, че дипломите им отварят вратите на Европа и много по-лесно намират работа, защото в България има недостиг от висококвалифицирани кадри поради отлив на техни кадри в други европейски страни.
Най-търсени са лекари, фармацевти, специалисти от сферата на електрониката и информатиката", пише още изданието.
"Докато следвах, работех като сервитьор и получавах около 400 евро на месец. След приключването на следването ми веднага започнах работа в чужда компания за 700 евро заплата.
Нямам намерение да се връщам в Македония, защото там няма да намера работа и подходяща заплата. Тук в най-скоро време ще създам и семейство. Освен това имам възможност да замина и в друга европейска страна", казва 25-годишен македонски студент от Велес пред вестник "Дневник".
Македонските студенти признават, че в началото приемат и по-ниско заплащане, за да получат необходимата квалификация. Освен работата, повечето от тях продължават със специализации и след дипломирането си.
"Миналата година се записах в Медицинския факулетет в Скопие, но следващата година ще се прехвърля в България. По този начин ще получа диплом, който ще бъде признат от европейските държави, какъвто не е случаят с македонските дипломи. В същото време ще мога да направя и специализация в чужбина", разказва друг студент от Крива Паланка.
Според македонските младежи условията за образование в България са много по-добри от тези в тяхната родина. Освен това те получавали и стипендии и други екстри.
В същото време отливът на българската работна ръка в чужбина дава повече шансове на македонците. Вестникът съобщава, че след присъединяването на страната ни към Европейския съюз (ЕС) голям брой български граждани са заминали в чужбина заради по-голямото заплащане.
Изданието дава за пример град Кюстендил, където населението е намаляло наполовина. Градът е пуст.
"По-голямата част от хората работят в Испания и Италия", пише още изданието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.