Да започнеш от нулата не е лесно решение. За човек с физическо увреждане е дори на прага на героичното. Преди две години Иван Пенчев радикално сменя посоката – от социален работник се захваща със счетоводство и финанси. В резултат на церебрална парализа той има физически затруднения, затова решението да поеме по нов път определено е смела крачка.
Кандидатства за програмата „Рамо до рамо“ на Yettel, която вече десет години дава възможност на хората с увреждания да се реализират професионално. В рамките на две години участниците работят по реални проекти и придобиват ценен корпоративен опит. Някои от тях остават на работа и след края ѝ. Иван е един от тези примери.
Успех от втория опит
Когато през 2021 г. кандидатства по програмата, не го приемат. Първоначалният отказ обаче не го разколебава, затова следващата година опитва отново – този път с успех. Одобряват го за счетоводния отдел – област, която е напълно нова за него. „Беше много различно от това, с което се бях занимавал. Аз дори не обичах да работя с цифри“, разказва Иван. Преди програмата в продължение на четири години работи като социален работник – като част от екипа по приемна грижа отговаря за подбора на кандидатите за приемни родители, а след това и за подкрепата на приемните семейства.
В един момент обаче решава да затвори тази страница и да се насочи в друга посока. Дълго време търси работа, докато не разбира за програмата „Рамо до рамо“ от бюрото по труда.
„Започнах през 2022 г. и нямах никакъв икономически опит или стаж. Трябваше да ме учат от нулата“, спомня си Иван. И макар тази мисъл да му носи дискомфорт, за човека, който ще влезе в ролята на негов ментор, тя не буди грам притеснение.
Финанси за нефинансист
Спиро Николов е мениджър на счетоводния отдел в Yettel от 10 години. Опитът му във финансите е дори още по-голям – вече над 20 години се развива в този бранш. Той е и сертифициран счетоводител от международната Асоциация на дипломираните експерт счетоводители (AССА). Има зад гърба си редица обучения и лидерски академии, в които го учат как да бъде ментор, да обучава и развива другите.
„Иван имаше съвсем различен профил, нищо общо с финансите и счетоводството. Ние буквално го учихме от А и Б – разказва той. – Но стъпка по стъпка и с правилните наставления показахме, че няма невъзможни неща.“
Иван живее до Панагюрище и работи дистанционно – възможност, с която „Рамо до рамо“ позволява на хора от цялата страна да участват. В началото учи от друг участник в програмата, който също като него е на позиция счетоводител и работи изцяло от вкъщи.
„На предишните места, на които съм работил, когато имах въпрос, ме препращаха към втори, трети и в крайна сметка се оправяш сам – казва Иван. – Докато тук винаги има кой да ти помогне. Не съм срещал човек, който да ми откаже помощ.“
Наваксва знанията си и с обучения по Excel, както и курс по бизнес английски, който и до днес посещава. Всяка година, заедно с отдела, минава и през специализирано обучение по счетоводство, с което надгражда наученото.
Така след шестия месец основата е положена, а Excel-ът вече не изглежда толкова страшен.
Да цениш шансовете в живота
Според неговия ментор, едно от най-силните качества на Иван е, че е изключителен педант. „Когато ми каже, че е готов с дадена задача, аз съм сигурен, че е изпълнена качествено“, казва Спиро. Той също има принос за това. Според Иван, именно от своя ментор вижда колко детайлно проверява всеки документ и започва да прилага тази прецизност и в своята работа.
Днес Иван е постоянна част от екипа, на позиция счетоводител. Признава, че продължава да се притеснява, макар вече да е натрупал опит. „Не съм толкова плах, колкото в началото, но да кажа, че съм уверен и не мога да срещна трудност – това не бих си позволил“, казва той.
Не крие обаче, че се гордее с изминатия път. „Когато стартирах, не вярвах, че ще стигна дотук. Предвид неувереността, която имах и продължавам да имам, фактът, че останах на работа и след програмата и успявам да се справям, е огромна победа за мен.“
За Спиро срещата му с Иван е повод и за житейска равносметка. „Ние често приемаме нещата за даденост. Докато хора като Иван показват съвсем различно отношение и отговорност към работата. Те оценяват възможността, която са получили, и са готови да дадат всичко от себе си. Рядко днес се среща такава безрезервна отдаденост и лоялност“, казва Спиро. Така формулира и най-ценния урок, който взима за себе си – да цени шансовете, които животът му дава.
В името му е закодиран и още един от принципите, в които вярва – „Dum Spiro Spero“. Означава „докато дишам, се надявам“ и изразява именно силата и решителността пред лицето на трудностите. „Човек не трябва да се предава. Продължаваш винаги, до последно“, добавя и Иван.
Тази година Yettel отбeлязва десетата годишнина на „Рамо до рамо“. С програмата операторът подпомага професионалното развитие и социалната интеграция на хората с увреждания. В рамките на две години участниците работят по конкретни проекти, като разчитат на пълната подкрепа на своя ментор.
От старта на „Рамо до рамо“ през 2015 г. до днес, в нея са участвали 40 души, като близо 1/3 от тях продължават развитието си в телекома.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.