Жителите на "Хераклея Синтика" са били много корави хора, много адаптивни. И това е поучително. Това заяви в предаването "Брюксел 1" проф. Людмил Вагалински - ръководител на екипа изследователи, проучващ античния град.
"Най-важната информация от "Хераклея Синтика" е, че успява този, който се адаптира навреме и адекватно - този, който е системен, посреща проблемите, които му се струпват, по един достоен и адекватен начин. Защото проблемите идват и си отиват, най-важна е реакцията - как реагираш на тези проблеми. И в този смисъл, ключът към тяхното решаване е у теб - като общество, като отделен човек", обобщи археологът пред Bulgaria ON AIR.
Според него в българското общество има доста митология по отношение на миналото ни, на историята ни, хората много се люшкат в своите оценки.
"Хубаво е, че се вълнуват, но обикновено не са добре информирани. Нашата задача е да направим това. Мит е например, че траките и да речем древните българи, са квинтесенцията на цивилизацията едва ли не в световен мащаб - има такива писания и споделяния много често. И оттам започват едни комплекси - всички останали етнокултурни групи нещо са взели от българите, нещо са излъгали. На нас това не ни е необходимо. За съжаление, понякога това се насажда съвсем съзнателно от определени среди, които очевидно печелят от такива наративи.Добре е да познаваме и древната, пък и близката си история в пълнота, защото има достатъчно поводи, с които да се гордеем като нация. Но балансът в момента липсва. И е работа на учените да върнем този баланс, за да не ставаме смешни и в собствените си очи, и в очите на околните", добави Вагалински.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.