Средно с 10,5 на сто по-висока цена на електроенергията общо за услугите снабдяване и разпределение иска от 1 юли 2009 г. чешкото електроразпределително дружество, обслужващо Западна България.
Предложението бе оповестено в петък пред медиите от регионалния мениджър на ЧЕЗ за България Любош Павлас.
От дружеството посочиха, че предложението им за нова цена означава увеличение с 0,014 лв. за киловатчас без ДДС.
Любош Павлас уточни, че предложението на ЧЕЗ е изчислено при запазване на цените на всички останали участници по веригата – НЕК и производители. Засега няма сигнали, че НЕК също искат увеличение на цената, каза той.
Средномесечната консумация на домакинствата на територията на Западна България е около 188 кВтч, включително дневна и нощна тарифа. За тази консумация средната сметка при настоящите цени е около 23 лв./месечно без ДДС на месец. Средното увеличение за домакинство с новите цени е 3 лв./месечно без ДДС, сочат изчисленията на чешкото дружество.
В предложението на ЧЕЗ са калкулирани 90 милиона лева за инвестиции в инфраструктура, което е близо 27 процента повече в сравнение със заложените от ДКЕВР 71 милиона лева годишно, отбеляза Павлас.
Ръководството на ЧЕЗ заяви, че в искането за нови цени на електроенергията са отразени и по-високите цени за когенерация, които ДКЕВР прие в края на 2008 г. От нарастването им ЧЕЗ Електро България ще загуби 6,6 млн. лв. само за първото полугодие на 2009 г., сочат разчетите на дружеството. За януари 2009 г. загубите ни са 1,3 млн. лв. въпреки газовата криза и намаленото производство на електричество по комбиниран способ, посочи Кремена Стоянова от ЧЕЗ.
ЧЕЗ настоява за цени, които да покриват направените от нас разходи и да ни дават възможност да инвестираме достатъчно средства в мрежата, посочи Павлас.
През миналата година увеличението на цената бе разпределено основно към преносната мрежа и централите – то само премина през ЧЕЗ, посочи той.
"Очакваме, че няма да се повтори ситуацията от миналата година, когато от общото увеличение от 14 процента само 1 процента остана в ЧЕЗ", каза Любош Павлас.
В отговор на журналистически въпрос Павлас уточни, че дружеството иска да продължи да отчита електроенергията на тримесечен период, но ако бъде задължено от ДКЕВР да премине на едномесечно отчитане, увеличението на цената на електроенергията ще бъде по-голямо.
"Ако едномесечното отчитане се върне преди 1 юли тази година, ние ще поискаме нашето ценово предложение да бъде коригирано, ако това се случи след 1 юли, имаме право да поискаме корекция на цената чак след една година", обясни Павлас.
"Ако тримесечното отчитане се запази, от 1 април 2009 г. ще намалим цената с 2 лв. на мегаватчас, обявиха от дружеството. Това е финансовият бонус, който можем да си позволим, и е изцяло за сметка на ЧЕЗ", посочи Павлас.