"Това, което чета по интернета, значи, пишат много лъжи. Не съм дала никакъв обет, просто приех такъв начин на обличане - ето, виждате - не съм с фередже", обяви Шеншибар Али, учителката от Ковачево, преподавала в часовете си забрадена и увита в черна роба.
"Сещам се, че преди време другарката Людмила Живкова също е носила тюрбан, нали?", попита тя.
Учителката призна, че носи характерна за мюсюлманите кърпа за глава и под нея традиционна шапчица - шалмие, но не приема обвинението, че се облича с дълга черна роба (традиционна за уахабитите).
"Аз не съм казала, че това е религиозно обличане. Виждате ме много добре и повече не желая да говоря", каза още учителката пред БНТ.
И днес Шеншибар Али обаче продължва да води часовете с напълно прикрита коса.
Казва, че се притеснява от нещата, които чете за себе си и твърди, че не отговарят на истината. Забрадката обяснява като свое лично решение, а не като символ на даден религиозен обет.
В училището вече е сформирана педагогическа комисия, за да се реши случая с преподавателката по френски и турски език.
Скандалът с Шеншибар Али избухна преди три дни, след като независимият общински съветник в града Лъчезар Кръстев обяви пред Dnes.bg, че е ходил до училището и с мобилния си телефон заснел учителката.
„Това е скандално и недопустимо спрямо българското законодателство“, коментира той.
По думите му афиширането с мюсюлмански дрехи и то на работното й място е грубо нарушение на Закона за образованието, защото в него има категорична забрана учителите да бъдат облечени по начин, който демонстрира верската им принадлежност.
Кръстев бе категоричен пред Dnes.bg, че учителката от Ковачево е поредният пример за процеса на ислямизация, който тече в българските училища.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.