В България между мъжете и жените все още съществува голяма разлика в заплащането, пазарът на труда е селектиран, остава малък броят на жените, ангажирани с вземането на управленски решения.
За равнопоставеността на половете стереотипи има и в областта на образованието, малък е броят на мъжете, които ползват родителски отпуск.
Това са част от констатациите на авторите на доклад "Равни възможности за жените и мъжете: мониторинг на законодателството и практиката в новите страни-членки и кандидат-членките на ЕС" на Центъра за изследвания и политики на жените. Докладът беше представен днес в рамките на Седмата национална среща на неправителствените организации в България, ангажирани с проблемите на жените.
Според данни на НСИ, включени в доклада, за последните три месеца на миналата година заетите лица у нас са 43.6 процента от населението на 15 и повече навършени години. Броят на заетите мъже надвишава този на жените със 179 300, а коефициентът на заетост - с 8.9 пункта.
Коефициентът на заетост за лицата на възраст 15-64 години е 54.1 процента. По пол тези коефициенти са съответно: 58 процента за мъжете и 50.3 процента за жените.
В частния сектор работят 68.6 на сто от всички заети лица - 72.6 на сто от заетите мъже и 64 на сто от заетите жени, а в обществения сектор – 31.3 процента. През последните три месеца на 2004 г. от общия брой на безработните 220 000 са мъжете и 170 900 жените.
При мъжете равнището на безработица е по-високо. Коефициентът на безработица на жените е с 1.4 пункта по-нисък от този на мъжете, като сред обясненията за тази разлика е фактът, че жените са по-склонни да приемат по-ниско платена работа и по-неизгодни условия.
В доклада се отбелязва, че за създаването на равни възможности между мъжете и жените у нас е постигнат значителен напредък с приемането на Закона за защита срещу дискриминацията, Закона за борба с трафика на хора, Закона за защита срещу домашното насилие и други. Въпреки това все още липсва национална стратегия за равнопоставеността на половете.
В него се препоръчва да бъде приет специален закон за равното третиране на жените и мъжете в допълнение към Закона за защита срещу дискриминацията, както и да бъде разработена Национална стратегия, да бъде създадена подкомисия по равното третиране на жените и мъжете към Комисията по правата на човека и вероизповеданията на НС, както и да бъдат назначени експерти по равнопоставеността на половете в министерствата и във всяка община.
В доклада се препоръчва да бъде създадена система от показатели по равнопоставеността на половете, така че НСИ да може да събира статистически данни, разделени по пол.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.