Чрез голяма част от сватбените агенции, агенциите за запознанства или за намиране на работа се изнасят хора зад граница, каза проф. Милко Петров - президент на Фондация "Българска младежка превенция".
Може да се твърди обаче, че ръководствата на тези фирми не са информирани за това.
Най-често близки роднини, приятели или колеги са тези, които примамват хората да заминат. На момичета обикновено се предлага да работят като сервитьорки, танцьорки, камериерки. Най-често жертвите са от Югоизточна и Северозападна България, уточни Петров. Понякога се търсят не само млади момичета, а и жени, които са преживели емоционални сътресения.
Най-честно момичетата са насочвани към Македония, Косово, Германия, Франция, Холандия, Испания и Италия.
Според неправителствените организации годишно от България излизат 10-15 хиляди жени, докато според МВР те са около 800-1000. Трудно е да се разбере колко от тях са заминали доброволно и след това са станали обект на малтретиране, посочи Милко Петров. Според професора при напускането на страната документите на всяко момиче се съхраняват от друг човек, което говори, че става дума за канал със замесени митничари и гранични полицаи.
Фондация "България Младежка Превенция" е подизпълнител на проект на Европейския съюз "Sensitization for prevention" с партньори от България, Италия, Литва, Латвия, Румъния, Испания, Португалия, Естония и Гърция.
Проектът включва 162 участници в деветте страни партньорки. Той се състои главно в изследвания и обмяна на информация за най-добрите практики, приложими за избягване на риска от въвличане в трафик или в сексуална експлоатация на деца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.