IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Пратили ли сме децата си в трета глуха?


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

10

преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Май не са чули нищо!!!Новината е, че децата ни са отдавна в много голям риск от това медийно въздействие!И май отново никой не е разбрал, че вече журналистите нямат право да снимат децата ни без разрешението на нас - родителите им!Наистина това е новината, на която очевидно никой не обърна внимание!
отговор Сигнализирай
9

преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Шефовете на казионни медии, видяхте ли посланието от новината ?!
отговор Сигнализирай
8
ЗА НАРЦИСА
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Камерите ги слага лично Даниел Вълев, без да пита никого дали иска, и то след като е запознат с наказателните акции на чиновниците му срещу недоволните учители и директори. Назначил е една зубрачка за Началник РИО в София, която повтаря маханично като папагал фрази бе да разбира какво говори.Сега нарциса ще си иде, а онези чиновници в МОН, несменяеми от години, ще следят всички. ИЗРАТЕН НАРЦИС. КОЛКО ЛИ ПАРИ Е ГУШНАЛ СРЕЩУ ТАЗИ СВОЯ ИЗВРАТЕНОСТ?
отговор Сигнализирай
7

преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
...е абсолютно прав. Наистина за да защитим себе си и децата си трябва да се гради защитата на всички фронтове. Хубаво впечатление, обаче, ми прави това, че някой се е замислил и върху правата на децата ни, които много често медиите погазват. На мен ще ми бъде интересно дали наистина ще започнат да се глобяват журналисти за това, че са излъчили дете без разрешение на родителите му.
отговор Сигнализирай
6
ЗаВинаги Дете
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Темата според мен не може да се нищи само във форуми и закони. Тази тема първо трябва да отлежи и проясни в умовете ни. Та ние сме свидетели на това как ежедневно вършим неща, които дори не знаем до какво водят. Приемаме закони (или по-скоро приемат ни закони), от които обръча се затяга все повече около врата ни, а ние пак не реагираме. Децата са най-потърпевшите а към тях има най-голяма БезОтговорност. Дали ще снимат детето ни е един оп поредните проблеми, но той не е най-важния! Много по-важно е в каква среда растът и какво ядът - снимането е просто стъпката към Глобалния Биг Брадър. Храната я тъпчат с ГМ (генно модифицирани) вируси и други тем подобни химии; в пастата за зъби ти слагат отрова за мишки без антидот наречена флоурид и ти казват колко е полезно; по телевизията промиват мозъците им за да ги направят глупави, та да се управляват по-лесно; обясняват как да живееш на кредит е хубаво, но не обясняват че като натрупаш този дълг те превръщат в роб.... и мисля че не е нужно да продължавам! На нашите политици са им много любими думичките "устойчиво развитие" ама дали осъзнават смисъла им. Дали знаят че тя има три аспекта - социален (наследството което ще оставим на идните поколения), икономически и съхраняване на околната среда. Е как става така че в ХХв. ние вървим все по-назад въпреки всичките ни членства, и все по-надолу въпреки големите ни амбиции. Ако не обърнем внимание на тези неща, то как да се погрижим за децата
отговор Сигнализирай
5

преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
А пък аз като гледам хората колко много са се надъхали да коментират тая тема, си давам за ПОРЕДЕН път сметка кой колко го е*е и за децата му, за неговото бъдеще, че и бъдещето на тая държава като държава въобще!
отговор Сигнализирай
4
Василена
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Благодаря на авторката и на коментиращата преди мен за информативната статия и коментари. Хубаво е, че се обръща внимание на този проблем, наистина проблемите на децата са на твърде заден план и обществото ни за жалост няма необходимата култура на отношения с тях. Надявам се, че с помощта на медиите тепърва ще се възпитаваме да третираме децата и техните проблеми с нужната грижа и внимание.
отговор Сигнализирай
3
doriana.blog.bg
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
".....Всъщност се оказа, че това дете от 10-годишната си възраст три пъти е продавано от родителите си на разни чичковци, а когато снимките приключиха, детето от стрес, че отново е с тия изверги получи инсулт!!! А журналистът, направил предаването коментира: какво като са го продавали, то това си е традиция сред този етносЕ, за това безобразие нямам думи, дами и господа! За това, мили мои съблогъри, си правя труда да Ви обясня колко е важно в случаи на деца, спрямо които е предприета мярка на закрила, да се иска становище от органа, предприел закрилата, в случая социалните служби, а съдът, съобразявайки се с мнението на този орган да дава разрешение на медията да употреби детето за целите на медията. Мисля, че не е необходимо да продължавам да разяснявам защо е необходим новият чл.11а от ЗЗДет. и защо следва всички медии да си правят труда да се снабдяват предварително с писмено разрешение от нас родителите или от органа по закрила предприел мярката за закрила върху детето. И понеже темата е щекотлива, разбуниха се много духове на вчерашната кръгла маса на тема Децата и медйното пространство, инициирана от СУ и Държавната агенция за закрила на детето, ще се радвам ако изразите собствените си позиции, а най-много ще се радвам ако наистина започнете да държите сметка на журналистна, заснел детето ви за Малък коментар по БТВ защо не е поискал разрешението ви!!! А, забравих да ви кажа - който наруши разпоредбата на чл.11а от ЗЗДет. се санкционира с глоба от 1000 до 3000 лв. от Държавната агенция за закрила на детето!!!"
отговор Сигнализирай
2
doriana.blog.bg
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
".....а когато родителите му липсват (работят в чужбина например) да се иска разрешение от съда и становище на социалния работник. На първо място, с първата хипотеза на чл.11а се поощрява отговорното родителство, т.е. нека родителят да е този, който санкционира желанието на медиите да включат детето ви в някакъв медиен процес. Нека родителят да е този, който първо да бъде информиран какво ще бъде предприето спрямо детето му от страна на журналистити и какви последици може да има от това медийно въздействие. От друга страна важно е журналистите да започнат да проявяват повече интерес към гражданските права и реалните нужди на едно дете, отколкото до сега. Вярно, пазарът е съществен фактор за една частна медия и той определя правилата. Но никой журналист, нещо повече никой гражданин не бива да забравя, че висшият интерес на детето има приоритет пред интересът на дадена медия и това е закрепено още в правните норми на Конвенцията на ООН за правата на детето, както и в нормите на върховния български закон Конституцията на РБългария. И ако наистина това основно правило е забравено от българското общество, то тогава тежко ни превърнали сме се в някакви естетизирани канибали, за които основен вкусен деликатес е детско месо, което се купува с медийни париС новата разпоредба на ал.1 на чл.11а се гарантира осъществяването на информирано съгласие, за което е необходимо журналистът да разясни достатъчно ясно на родителя какви ще бъдат задаваните въпроси, кога ще бъде излъчено, в какъв контекст и т.н.На второ място, считам, че законодателят е бил прав, приемайки хипотезата на ал.2 от чл.11а от ЗЗДет. поради зачестилите случаи на деца, лишени от родителска грижа да се изявяват в медиите по начин, по който целият им бъдещ живот и развитие бива опропастен! Защото има много деца, с учредена мярка за закрила от социалните органи, извадени от семейната среда, тъй като е определена като достатъчно зловредна за детето и е необходимо да прецени съда дали това дете да бъде излъчено в национален ефир, например. Съществуват примери за деца, които са станали жертва на трафик (продавани от родителите си деца), укрити са от социалните служители някъде, а журналистът, който прави панорамна снимка на класа на това дете внезапно разкрива самоличността му и неговото местонахождение. Има случаи, когато след медийни изяви на такива деца, същите отново са ставали жертва на трафик просто трафикантът моментално го намира и го извежда зад границаИ като най-фрапантен бих посочила случаят с едно размекващо предаване, в което журналистът събра детето с неговите биологични родители и от това беше изпаднал в неописуем възторг, тъйлкувайки сцената като Видите ли, аз, журналистът успях да събера едно разбито семейство, показах на светло детето, откраднато от социалните служби от родителите му и укрили го на майната сино аз го намерих и ги събрах!. Всъщност се оказа, че това дете от 10-годишната си възраст три пъти е продавано от родителите си на разни чичко
отговор Сигнализирай
1
doriana.blog.bg
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
... но ги чуха само онези журналисти, които останаха до края. Защото много от тях напуснаха поради безразличие към темата! Никога социалната дейност на една държава и социалните нужди на децата не са били толкова безинтересни за медиите, както в този горещ политически момент на избори и жестока канибалска търговска среда! Мога да развия отчасти казаното там:" От 23.02.09 г. влязоха в сила изменения и допълнения на Закона за закрила на детето. Част от тях касаят защитата на личността на детето от нерегламентираното разпространение на данни за него, както неговия образ в пуличното пространство. Ето какво гласи новата разпоредба на чл.11а: Закрила на личността на дететоЧл. 11а. (1) Сведения и данни за дете не се разгласяват без съгласието на неговите родители или законни представители освен в случаите по чл. 7, ал. 1. (2) В случаите, когато спрямо дете е предприета мярка за закрила, не могат да бъдат разгласявани сведения и данни за детето без писмено становище на органа за закрила, предприел мярката.(3) Когато детето е навършило 14 години, се взема и неговото съгласие за разгласяване на сведения и данни. Идеята на законодателя е била да се защитят интересите на децата, които по стандартите на всички медии са с висока степен на защита. Какво означава това: Съществуват три категории граждани, спрямо които медиите могат да осъществяват своята интервенция първата е с най-ниска степен на защита. Това са политиците и публичните личности. За тях е валидно правилото, че поради необходимостта от някакъв вид контрол върху тях е засилен и обществения интерес към личността им. Ето защо, медиите могат да осъществят почти всякакъв достъп до тях, включително могат да ровят и в личния им живот от всички страни. Втората категория граждани имат нормална степен на защита. Това сме всички ние, обикновените граждани. Третата категория граждани са с висока степен на защита и това са всички хора, за които съществува някаква вероятност да са в риск или да бъдат поставени в неравностойно положение. Това са хората с увреждания, жертвите на престъпления, както и нашите деца. Децата са особена категория граждани, която според мен следва да бъде поставена дори в отделна графа с изключителна степен на защита и не смятам, че въобще е необходимо да аргументирам защо трябва да бъде така. Само ще кажа, че не винаги желанията на детето съвпадат с нуждите му не винаги желанието на детето да бъде интервюирано (право на изразяване и на позиция) съвпада с нуждата му да бъде защитено (например като свидетел на престъпление да бъде анонимно). Ето защо, всички медии трябва да се съобразяват с новите правила за защита личността на детето в Закона за закрила на детето. Особено важно е да се разкаже на медиите защо е станало наложително да се иска писмено разрешение от родител или законен представител на детето то да бъде снимано, а когато родителите му липсват (работят в чужбина например) да се иска
отговор Сигнализирай
Новини