Само 1/4 от учителите и една трета от директорите в столичните средни училища оценяват изминалата учебна година като успешна за реформите в образованието, сочи изследване на институт "Отворено общество".
Около 38 на сто от учениците в столицата признават, че ако имат възможност, няма да влизат в часовете на повече от половината си преподаватели.
1145 ученици, родители и директори от София са заявили в анкетата, че учениците избягват определени часове и заради това, че материалът се преподава скучно и тийнейджърите се отегчават.
Липсата на контрол от страна на преподавателите и класните ръководители е една от основните причини децата да бягат от уроците, обясни експертът Илко Йорданов.
Заради липсата на средства в системата и заради ниските заплати, които получават, учителите са склонни да напуснат, за да си потърсят по-добре заплатена работа.
Това потвърждават и данните от проучването на "Отворено общество", според които половината учители и почти половината директори са готови да напуснат работата си заради ниското заплащане.
Незаинтересувани от начина на преподаване и изобщо от образованието на децата си са и голяма част от родителите.
Около две трети от тях признават, че не стъпват в училище през учебната година, ако не са специално повикани.
Родителите не чувстват училището като важна част от живота на децата си, обясни Йорданов.
Друга част от тях пък просто нямат физическата възможност да се видят със съответния класен ръководител, защото работят на няколко места и нямат време.
Експертите очертават няколко типа визии за възприемане на училището: гражданско образование, образование, разширяващо потенциала за свободни действия, патриархално образование.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.