Най-доволни от миналата година в България са хората с висше образование, следвани от жителите на София, показват данните от изследване на Алфа Рисърч, публикувани в новото издание на агенцията "Обществено мнение ' 2004".
Запазващата се сравнително висока неудовлетворност не влияе на положителните очаквания и в края на 2004 г. оптимистите за 2005 г. са с 6 на сто повече от тези през 2003 за 2004 година.
За миналата година 62 на сто от българите определят здравето си
като добро, а 25 на сто - като лошо. За ЕС през 2002 г. този процент е бил над 70 на сто.
Една четвърт от пълнолетните българи са променили през изтеклата година навиците си на хранене, като жените са били по-активни в това отношение. Причините най-често са здравословни, но и финансовото състояние продължава да е сред водещите фактори.
Около два пъти по-малко българи са посещавали зъболекар, обръщали са се към специалист или са лежали в болница в сравнение с този процент в страни от ЕС.
Оказва се, че българите консумират твърд алкохол четири пъти по-често от гражданите на страните в ЕС, а активните пушачи са с два пункта повече от средното за ЕС.
С никакъв спорт не се занимава 83 на сто от пълнолетното население.
Футболът е най-следеният чрез телевизионни предавания спорт (48 на сто гледат футбол), следван от спортната и от художествената гимнастика, както и от леката атлетика.
През миналата година са купувани най-много цветни телевизори. Ръстът тук е свързан с това, че телевизорът се оказва втори или трети за домакинство. Към началото на 2004 г. Втори цветен телевизор притежават 22 на сто от българските домакинства.
Делът на хората с мобилни телефони у нас се е увеличил от 28 на сто от пълнолетните българи в началото на 2003 г. до 46 на сто сега.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.