Когато попаднеш в малко село някъде в България, изтормозен от задръстванията, шума и мръсотията, особено бързо потъваш в мечти за спокоен живот в малка къща с двор, пълен с напращели домати, краставици и магданоз.
И въпреки че скоро се сещаш, че всъщност никога не си садил домати, селската идилия си остава красива химера за всеки, който никога не е ставал в 5 сутринта да дои крава.
С подобни смесени чувства слизаме от бусчето в плевенското село Бръшляница, където ще присъстваме на откриване на Дневен център за възрастни хора (място, което ще събере особено популярните сред жителите клубове за плетиво, пчеларство, градинарство и здравословен начин на живот).
В програмата е и продължението на инициативата на фондация Лале „Предай нататък“, която предлага подкрепа на деца и семейства в затруднено положение.
Бръшляница е относително голямо село, има училище с 80 деца, в което заедно учат по няколко класа, читалище с едностайната библиотека с 10 000 тома класика и аматьорски състав за народна музика от 8 баби, които вече са обиколили значителен брой фестивали у нас и биха продължили, ако имаха средства за пътуване.
Веднага след пристигането влизаме в новооткрития Дневен център, който се пръска по шевовете от любопитни бъдещи посетители, които разглеждат уютната обстановка.
Звездата на срещата е току що подареният от фондацията компютър за всички, които не се страхуват да пробват новите технологии.
След освещаването излизаме на поляната срещу читалището. Там 3 семейства от съседното село Коиловци ще подарят женски теленца на три местни домакинства в затруднено положение.
Програмата се нарича „Предай нататък “ и стартира преди 3 години в села около Велико Търново. Започва с даряването на заплодени породисти юници на семейства в затруднено положение – безработни, многодетни или с членове с увреждания.
Те отглеждат и се грижат за кравата, като получават и помощи за ветеринарен лекар, за част от прехраната на животното и посещават различни курсове и обучения.
Най-важното обаче е, че поемат ангажимента на свой ред да отгледат и дарят на друго семейство първото родено женско теле, като така самите те стават дарители и подпомагат общността, в която живеят.
Тази година е първата, в която „Предай нататък“ се осъществява не само в рамките на едно село, а между две села.
Така три семейства от съседното село Коиловци предадоха нататък Сара, Юлка и Черешка на новите им стопани.
И трите нови семейства в програмата – Али и Афизе, Емил и Величка и Надежда и Витан, имат по повече от 2 деца и за тях млякото, което ще получат, ще бъде добрата помощ при отглеждането и изхранването им.
И въпреки трудностите, за които ги предупредиха дарителите им, те са твърдо решени да преминат успешно през програмата и сами да донесат същата радост на някое семейство в следващите години.
Подобно въодушевление предизвика даряването на юници и в друго село в региона – „Предай нататък“ стартира и в Телиш, а кравите, които бяха подарени там, вече са родили първите си теленца.
В изминалите дни, а и занапред, в няколко села, сред зеленина и домати, доброто се предава нататък. И някак е хубаво да го знаем...