За повече внимание към децата през летния период, когато те не са на училище и за непрекъсваща комуникация от най-ранна възраст посъветваха психолози.
Проблемите с децата през лятото са различни - от инциденти, настъпили вследствие на пренебрегване на рисковете от страна на родители или обгрижващи институции, през пожари и водни инциденти, загубвания, домашно насилие и злоупотреби, до последици от агресия, депресивни реакции, употреба на психоактивни вещества.
Миналата година са се удавили 35 деца - повечето във вътрешността на страната, сочат данните.
Психологът Цветана Стойкова, координатор на Центъра за социална превенция в столичния район "Люлин", посочи, че през юни и юли са консултирани 10 случая, свързани с деструктивно поведение на деца, изпратени някъде от родители си или останали сами.
През същите месеци се работи по седем случая на хулигански прояви и още 10 случая са свързани с употреба на психоактивни вещества.
Психологът Юри Кацаров, консултант в районните центрове "Триадица" и "Оборище", посочи, че през юли има 11 случая на емоционални проблеми при деца.
На пресконференцията посочиха, че по време на криза според изследване в Испания насилието, пренебрегването, злоупотребите с психоактивни вещества и други проблеми ескалират, а децата са първите жертви в семейството на нарастващо социално напрежение.
Специалистите посъветваха да се избягват лошите примери на употреба на алкохол пред децата или отстъпване на шофьорското място за "проба".
Моделът ни на поведение в свободното време се "попива" от децата и е много вероятно той да бъде повтарян от
тях, посочиха експертите, които откроиха и проблема с твърде ниския брой социални работници, които се занимават с проблемите с деца в столичните райони.