Антикризисни мерки в Румъния, антикризисни мерки и при българите.
Въпреки че се говори, че двете страни имат много общо помежду си, изглежда, че българската страна знае как да насочва по-добре средствата си и да прави икономии, както и да приема по-логични и ефективни мерки, за да се справи с икономическата криза, коментира румънското издание "Капитал".
Това е заключението, което можем да изведем от анализ, публикуван в "Уолстрийт Джърнъл", според който новото българско правителство дава доказателства за рядко срещана компетентност, пише още румънската медия.
Разполагаща с министър на финансите, бивш икономист в Световната банка в продължение на 14 години, България замрази заплатите и пенсиите, отложи скъпоструващите инвестиционни проекти на държавата и намали правителствените разходи с 15%.
Тези мерки доведоха до намаляване с 81% на бюджетния дефицит до 76,5 милиона долара през август от 412 милиона през юли.
Което никак не е малко, коментира румънското издание. Благодарение на предприетите мерки правителството привлече одобрението на западните анализатори и на голяма част от населението след падането на комунизма.
Според социологическо проучване на "Галъп" нивото на обществено доверие в сегашната власт е 64%.
За сравнение румънците би трябвало да упрекват правителството си, прилагащо мерки, които вместо да подобрят икономическата ситуация в страната, доведоха до нейното влошаване.
Въвеждането на минимално данъчно облагане причини много фалити на малките и средните предприятия, а правителствената програма "Първи дом" повиши изкуствено цените на имотите.
Много анализатори в Румъния смятат, че пазарът на недвижимите имоти е изгубил много повече, отколкото е спечелил след въвеждането на тази програма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.