Предприеманите от държавата действия и мерки за ограничаване на тютюнопушенето у нас срещат широка обществена подкрепа, показва национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), направено по поръчка на Министерството на здравеопазването.
86% от българските граждани са твърди привърженици на избрания подход за ограничаване на тютюнопушенето - чрез разяснителни и образователни кампании, комбинирани със забрана за пушене на обществени места.
Законовите мерки за забрана на тютюнопушенето на закритите обществени и работни места, въведени от началото на 2005 г., се одобряват от 72 на сто от българските граждани, а 21 на сто не са съгласни с тях.
Разделението на заведенията на зали за пушачи и непушачи подкрепят 64 на сто от хората, като най-голяма подкрепа то среща в София - 69,4 на сто.
Ограничаването на тютюнопушенето на работните места се поддържа от 82,5 на сто от българите, а 15 на сто не го одобряват.
Пушачите са разделят на 57% мъже и 43% жени, като 48 на сто от мъжете пушат между 16-20 и повече цигари дневно. Всеки трети между 15-29 години е пропушил на възраст под 15 години.
Над 20-21 на сто от дохода си пушачите харчат за цигари. 84 на сто от тях смятат, че би било по-добре да спрат да пушат, а 63 на сто са правили един, два и повече опита да се откажат.
Бившите пушачи са предимно мъже - 68 на сто, като преди да откажат цигарите 23 на сто от тях са пушили в продължение на над 20 години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.